Podľa ministra Mareka Krajčího máme nekontrolovateľné šírenie koronavírusu a počas Vianoc je nutné sprísniť opatrenia.
Minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽANO) povedal, že vo veci tvrdšieho lockdownu má podporu premiéra Igora Matoviča (OĽANO). Pripomenul, že navrhnutý zákaz vychádzania odobrí ešte vláda SR. Tá by mala podľa jeho slov zasadnúť skôr ako v stredu (16. 12.). Povedal to v nedeľnej politickej diskusnej relácii TV Markíza Na telo.
Šéf rezortu zdravotníctva sa stotožňuje s názormi odborníkov, epidemiológov, podľa ktorých je situácia okolo nového koronavírusu veľmi vážna až kritická a ochorenie COVID-19 sa šíri reťazovo. „Ja si myslím, že áno,„ reagoval na otázku, či si myslí, že má Matovičovu podporu pre opatrenia, o ktorých Krajčí informoval v piatok (11. 12.). Doplnil, že premiér zvažuje ešte ďalšie možnosti, ako pomôcť vylepšiť tvrdý návrh. Myslí si, že premiér mu rozumie a podporuje ho.
Zabezpečením dostatočných testovacích kapacít by sa podľa Krajčího mohol tento lockdown zjemniť. Víta, že majú presné zadanie na nákup antigénových testov. Doplnil tiež, že pandemický semafor, teda tzv. COVID automat, je vylepšený a je prienikom semaforu odborníkov z Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR a návrhov koaličnej strany SaS. Podľa Krajčího je na stole vlády a premiéra, cez ktorých musí prejsť.
Výnimku zo zákazu vychádzania by mohli mať na obmedzený čas napríklad ľudia s negatívnymi testami.