Mimoriadna správa! Slovensko dnes pustošia obrovské záplavy, takto zničili mestá a dediny.

24. mája 2023

Slovensko v posledných hodinách opäť zasiahli silné zápaly. Zničené sú cesty aj domy.

V Banskej Bystrici je po poobednom silnom prívalom daždi vyhlásený tretí stupeň povodňovej aktivity. Vyhlásili ho na krízovom štábe, ktorý zvolal primátor Ján Nosko. Na území mesta došlo k zatopeniu viacerých ulíc, ale aj objektov mesta. TASR o tom informovala hovorkyňa primátora Dominika Adamovičová.

Silný dážď zasiahol mesto v stredu v čase medzi 15.30 a 16.15 h. Podľa Slovenského hydrometeorologického ústavu v časti Radvaň dosiahli zrážky nadpriemerné množstvo a pohybovali sa do 29 milimetrov za hodinu. Medzi zatopenými objektmi je aj Mestský mládežnícky štadión Kráľová – Radvaň, kde zalialo šatňu.

Vzhľadom na hlásené záplavy primátor Ján Nosko zvolal v priebehu dňa na mestskom úrade krízový štáb, kde od 16.00 h vyhlásili tretí stupeň povodňovej aktivity. Zúčastnili sa na ňom zamestnanci mestského úradu a náčelník mestskej polície. Kontaktovali Hasičský a záchranný zbor (HaZZ), Stredoslovenskú vodárenskú prevádzkovú spoločnosť, Slovenský vodohospodársky podnik, ktoré oznámili, že aj napriek extrémnemu množstvu zrážok je hladina Hrona nízka a klapky sú v poriadku. Kanalizačné vpusty nestíhali odvádzať extrémne množstvo zrážok,“ konštatovala Adamovičová.

Samospráva situáciu intenzívne monitoruje a postupne zbiera dokumentáciu o spôsobených škodách. V týchto chvíľach sú v teréne dobrovoľní hasiči, HaZZ, zamestnanci mesta a mestskí policajti pripravení odstraňovať následky. Spoločnosť MIS – Milan Smädo, ktorá má na starosti údržbu ciest a komunikácií v meste, sa postará o vyčistenie ciest a kontrolu kanalizačných vpustov.

Vyčíňanie vodného živla na juhu stredného Slovenska zanechalo nemalé škody. Zábery z miesta hovoria za všetko.

Povodeň, ktorá vznikla po utorkovej (23. 5.) búrke v obci Kokava nad Rimavicou v okrese Poltár, narobila veľký problém aj obyvateľom časti Liešnica. Cesta, vedúca do tejto časti popod železničný viadukt je zničená a stále zaplavená vodou z miestneho toku.

„Ide o úsek v dĺžke asi 50 metrov. Obyvatelia z približne 20 usadlostí, ktoré sa nachádzajú v tejto časti, sa tak nateraz nedostanú do obce,“ povedal TASR starosta Ján Chromek. Podľa neho spriechodnenie tohto úseku môže trvať niekoľko dní a pri odstraňovaní škôd je treba súčinnosť obce, samosprávneho kraja i vodohospodárov.

V časti Vlčovo, kde živel zasiahol priamo aj rodinné domy, je poškodených päť domov, ktoré sú v katastri Kokavy nad Rimavicou a ďalšie dva, patriace k obci Rimavská Píla. „Obyvateľom týchto domov sme poskytli na odstraňovanie nánosov sily a mechanizmy z obecného podniku služieb. Škody si budú musieť uplatniť u poisťovní,“ pripomenul Chromek.

Ako dodal, lepšia situácia je v ďalšej postihnutej časti Kyseľovo, kde si obyvatelia niekoľkých usadlostí pomohli s odstraňovaním nánosov väčšinou svojpomocne.

Daj vedieť svojím priateľom

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


*