Mimoriadna správa! Slovensko zasiahne silná víchrica, pustošila Európu, očakávajte aj záplavy

19. februára 2023

Víchricu Ulf prinesie tlaková níž, ktorá sa v priebehu nočných hodín presunula z východného Atlantiku, pozdĺž pobrežia Škótska nad južnú Škandináviou a v nadchádzajúcich hodinách sa bude presúvať nad Pobaltie.

Keďže nad západnou Európou sa bude nachádzať výrazná tlaková výš a rozdiel tlaku medzi stredom tejto tlakovej výše a stredom tlakovej níže Ufa bude aj viac ako 50 hPa, tak to vyvolá silný vietor, ktorý zasiahne hneď niekoľko európskych krajín.

Silný vietor už v týchto chvíľach začína ovplyvňovať počasie na pobreží Severného mora v Nemecku a v Dánsku, kde poryvy vetra ojedinele presahujú rýchlosť 100 km/h.

Meteorológovia v Nemecku vydali výstrahu 2 až 3. stupňa. Najsilnejšie nárazy vetra sa očakávajú v podvečerných hodinách, kedy v nižších oblastiach bude vietor dosahovať nárazy až okolo 80 km/h a na horách bude vietor dosahovať rýchlosť až cez 100 km/h. Silný vietor večer udrie aj na Poľsko, kde už teraz úrady vyzývajú ľudí, aby si pripravili sviečky, keďže vplyvom silného vetra hrozia výpadky v dodávkach elektrickej energie.

Slovensko čakajú tri vlny silného vetra

Vietor veľmi pomaly začína silnieť aj na našom území. Zatiaľ sa však nárazy vetra pohybujú len do 50 km/h. Na horách fúka trošku silnejšie s nárazmi do 80 km/h, no k večeru vietor mierne zosilnie. Stále však nepôjde o nebezpečné nárazy vetra.

Výrazne začne silnieť vietor na horách a v Podunajskej nížine v sobotu ráno a fúkať bude až dopoludnia s nárazmi až do 70 km/h, na horách až do 120 km/h. Tie najsilnejšie poryvy vetra by sme na Slovensku mali zaznamenávať počas druhej vlny silného vetra, ktorý príde v sobotu v druhej časti popoludnia a veterno bude až do skorých nedeľných ranných hodín. Poryvy vetra v nižších polohách môžu dosahovať rýchlosť až okolo 80 km/h a na horách do 140 km/h.

Výrazné oteplenie a dážď môže vyvolať povodne

Silný vietor však nebude jediným nebezpečným poveternostným javom, ktorý nás čaká. Prenikne k nám aj teplejší vzduch, ktorý prinesie na súčasnú ročnú dobu veľmi nezvyčajné teploty.

Vplyvom kladných teplôt, očakávaného výdatnejšieho dážď a výraznej snehovej pokrývky, ktorá sa nachádza na našich horách bude dochádzať k výraznému úbytku snehu. Kombinácia rýchlo sa topiaceho snehu a výrazného dažďa sa rýchlo prejaví na vodných tokoch, ktoré budú výrazne stúpať a mohli by dosiahnuť úroveň povodňových stupňov.

Daj vedieť svojím priateľom

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


*