Najmenej traja ľudia zomreli pri samovražedných výbuchoch, ktoré otriasli hlavným mestom Ugandy Kampalou

22. novembra 2021

Kampala, Uganda (CNN)Najmenej traja ľudia boli zabití a 33 zranených pri dvoch samostatných samovražedných útokoch v ugandskom hlavnom meste Kampale v utorok ráno, podľa polície.

Pri výbuchu zahynuli dvaja civilisti a jeden policajt, ​​povedal novinárom na tlačovej konferencii v meste policajný hovorca Fred Enanga. Zomreli aj traja samovražední útočníci.
Polícia ešte nezistila celkový počet obetí, pretože tím súdnych expertov stále dokumentuje miesto činu, dodal Enanga.
Dve explózie otriasli centrom mesta do piatich minút od seba. Polícia uviedla, že zábery CCTV ukázali, ako sa dospelý muž s batohom odpálil o 10:03 miestneho času blízko centrálnej policajnej stanice. Enanga povedal, že útočník zomrel okamžite.
Dvaja ľudia boli potvrdení mŕtvi na mieste prvého výbuchu, zatiaľ čo 17 ďalších utrpelo vážne zranenia, uviedol Enanga vo vyhlásení.
Tri minúty po prvom výbuchu boli vidieť dvaja samovražední atentátnici na motocykloch, ako sa odpálili blízko Raja Chambers a Jubilee Insurance Building pozdĺž centrálnej Kampala Parliament Avenue, povedal Enanga. Obaja atentátnici zomreli a na mieste bolo tiež nájdené telo civilistu, dodal.
Enanga uviedol, že pri dvoch explóziách bolo zranených 33 ľudí; päť z nich je v kritickom stave. Zranenia sú ošetrovaní v národnej nemocnici Mulago National Referral Hospital.

Ľudia hasia požiar spôsobený výbuchom v centre Kampaly v Ugande 16. novembra 2021.
Polícia prenasledovala štvrtého atentátnika, povedal Enanga a dodal, že v jeho dome boli nájdené ďalšie dve bomby, ktoré budú bezpečne odpálené.
Ugandský štátny minister Kabbyanga Godfrey Baluk Kiim o explózii na Twitteri uviedol: „V sídle [Ministerstva informačných a komunikačných technológií a Národného poradenstva] došlo k výbuchu bomby. Všetci sme v bezpečí. Niekoľko kolegov bolo zranených lietajúce okenné sklá a trosky.“
Enanga uviedol, že útoky niesli znaky spojeneckých demokratických síl (ADF), islamistickej povstaleckej skupiny.
Vyzval členov verejnosti, aby zostali ostražití, varoval, že: „vyhrážky bombou sú stále aktívne, najmä zo strany samovražedných útočníkov.“
Doprava v Kampale bola po explóziách prísne obmedzená a úrady vyzývajú verejnosť, aby uzavrela obchody a opustila oblasť.
Polícia a armáda uzavreli ulice okolo miesta výbuchu a bolo nasadených niekoľko sanitiek.
Snímky na sociálnych sieťach ukazovali niekoľko ľudí ležiacich na uliciach blízko vchodu do centrálnej policajnej stanice a kampalského vrchného súdu.
Na Parliamentary Avenue, kde došlo k druhému výbuchu, boli všetky ulice ohraničené bezpečnostnými pásmi a zákonodarcovia a zamestnanci parlamentu boli evakuovaní.
Minulý mesiac výbuch v Kampale zabil najmenej jedného človeka a niekoľko ďalších zranil. Agentúra Reuters uviedla, že k zodpovednosti za výbuch sa prihlásil Islamský štát.
Oprava: Tento príbeh bol aktualizovaný, aby objasnil, že boli zabití dvaja civilisti a policajt, ​​nie traja policajti, ako bolo uvedené skôr.

Web: aktualizované.sk

Zdroj: CNN, ilustračné foto

Daj vedieť svojím priateľom

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


*