NATO oklieštilo počet členov ruskej misie, ôsmi tajne pracovali ako dôstojníci rozviedky

6. októbra 2021

6.10.2021 (Webnoviny.sk) – Organizácia Severoatlantickej zmluvy (NATO) vylúčila z misie Ruska pri organizácii osem jej členov. Tí podľa nej tajne pracovali ako dôstojníci spravodajskej služby. NATO tiež o polovicu zmenšilo ruský tím, ktorý môže pracovať v jeho centrále.

„Môžeme potvrdiť, že sme stiahli akreditácie ôsmich členov ruskej misie pri NATO, ktorí boli nedeklarovaní dôstojníci ruskej rozviedky,“ povedal nemenovaný predstaviteľ aliancie.

Vzťahy sú napäté

Z 20 ľudí pre misiu pri NATO bude po novom môcť Rusko akreditovať len desať, povedal tiež zmienený predstaviteľ. Rozhodnutie začne platiť na konci mesiaca. Jasné vysvetlenie k nemu organizácia zatiaľ neposkytla.

Vzťahy medzi Moskvou a NATO sú čoraz napätejšie odvtedy, čo Rusko anektovalo Krymský polostrov od Ukrajiny v roku 2014.

Napätie tiež panuje pre ruský vývoj jadrových striel, vzdušné narušenie vzdušného priestoru NATO a odstrašovanie spojeneckých lodí stíhačkami. Oficiálne rozhovory medzi oboma stranami boli v ostatných rokoch obmedzené.

Rusi možno podniknú odvetu

„Politika NATO voči Rusku zostáva konzistentná. Posilnili sme naše odstrašovanie a obranu v reakcii na agresívne akcie Ruska a zároveň zostávame otvorení zmysluplnému dialógu,“ vyjadril sa predstaviteľ organizácie.

Predseda výboru zahraničných vecí dolnej komory ruského parlamentu Leonid Sluckij odmietol obvinenia voči ruským diplomatom ako nepodložené a varoval, že krok NATO môže ďalej narušiť vzájomné vzťahy.

Sluckij tiež pre tlačovú agentúru Interfax povedal, že Moskva by mohla odpovedať asymetrickými odvetnými opatreniami, ale bližšie ich nekomentoval.

Viac k témam: Ruská vojenská rozviedka (GRU)
Zdroj: Webnoviny.sk – NATO oklieštilo počet členov ruskej misie, ôsmi tajne pracovali ako dôstojníci rozviedky © SITA Všetky práva vyhradené.

Daj vedieť svojím priateľom

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


*