NATO vyjadrilo solidaritu s Českou republikou, znepokojené je destabilizačnými akciami Ruska

22. apríla 2021

22.4.2021 (Webnoviny.sk) – Organizácia Severoatlantickej zmluvy (NATO) vyjadrila solidaritu s Českou republikou v čase zvýšeného napätia vo vzťahoch krajiny s Ruskom. Aliancia vo vyhlásení, ktoré je zverejnené na jej webstránke, zároveň vyjadrila „hlboké znepokojenie nad destabilizačnými akciami“, ktoré Rusko naďalej uskutočňuje v euroatlantickom priestore, vrátane územia spojencov v NATO.

Organizácia vo vyhlásení uviedla, že ju český minister zahraničia Jakub Kulhánek informoval o aktivitách ruských agentov v Česku, ktoré vyústili výbuchmi muničných skladov vo Vrběticiach na Zlínsku v roku 2014. Pri jednom z výbuchov zahynuli dvaja ľudia, za čo NATO vyjadrila sústrasť.

Kulhánek podľa NATO potvrdil, že české úrady identifikovali dvoch agentov ruskej tajnej služby ako osoby zodpovedné za útok. Títo dvaja muži sú vo Veľkej Británii podozriví z otravy bývalého ruského agenta Sergeja Skripaľa novičokom v anglickom Salisbury v roku 2018.

V reakcii na tieto zistenia Česko vyhostilo 18 pracovníkov ruského veľvyslanectva v Prahe pre ich úzke napojenie na ruské tajné služby. Moskva reagovala odvetným vyhostením 20 zamestnancov českej ambasády v Moskve.

Česko zrušilo Slovákom povinnú karanténu, stačí mať negatívny test na koronavírus

10.5.2021 (Webnoviny.sk) - Česká republika zaradila Slovensko s platnosťou od pondelka na zoznam stredne rizikových krajín. Doposiaľ bolo zaradené medzi krajiny s vysokým...

Viac k témam: Česko, diplomati, medzinárodné vzťahy, Rusko, tajne služby, vyhostenie diplomata
Zdroj: Webnoviny.sk – NATO vyjadrilo solidaritu s Českou republikou, znepokojené je destabilizačnými akciami Ruska © SITA Všetky práva vyhradené.

Daj vedieť svojím priateľom

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


*