Návrh zákona o brexite schválila už aj Snemovňa lordov, ešte ho musí odobriť aj kráľovná

23. januára 2020

23.1.2020 (Webnoviny.sk) – Snemovňa lordov, horná komora britského parlamentu, v stredu schválila návrh zákona o vystúpení Veľkej Británie z Európskej únie (EÚ). Stalo sa tak po tom, čo dolná komora parlamentu odmietla jej návrhy na zmeny v legislatíve. Zákon musí ešte schváliť kráľovná Alžbeta II., čo by sa mohlo stať už vo štvrtok.

Pozmeňovacie návrhy Snemovne lordov sa týkali napríklad presídľovania detských migrantov bez sprievodu v Británii, posilnenia práv občanov EÚ v krajine či ochrany práv britských súdov.

„Miestami sa zdalo, že nikdy neprekročíme cieľovú čiaru brexitu, ale urobili sme to,“ vyjadril sa premiér Boris Johnson po schválení návrhu. Spojené kráľovstvo by malo EÚ opustiť 31. januára. Predtým musí dohodu o brexite schváliť Európsky parlament. Ten by mal v tejto veci rokovať na budúci týždeň.

Po 31. januári začne plynúť jedenásťmesačné prechodné obdobie, počas ktorého sa krajina ešte bude riadiť únijnými pravidlami. Počas tohto obdobia bude Londýn s EÚ rokovať o ich budúcich vzťahoch v oblasti obchodu, bezpečnosti a iných. Británia sa stane vôbec prvou krajinou, ktorá ukončí členstvo v bloku.

Čaputová sa stretla s prezidentom Zelenským, riešili integráciu Ukrajiny do EÚ aj násilie v Bielorusku

24.9.2020 (Webnoviny.sk) - Slovensko podporuje integračný proces Ukrajiny do Európskej únie (EÚ). Vyhlásila to...

Viac k témam: Brexit
Zdroj: Webnoviny.sk – Návrh zákona o brexite schválila už aj Snemovňa lordov, ešte ho musí odobriť aj kráľovná © SITA Všetky práva vyhradené.

Daj vedieť svojím priateľom

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


*