Nebezpečné zmeny vo verejnom obstarávaní chce vláda pretlačiť dvoma novelami, upozorňuje Šimečka

12. februára 2024

12.2.2024 (SITA.sk) – Progresívne Slovensko (PS) varuje pred nebezpečnými zmenami vo verejnom obstarávaní, ktoré chce vláda pretlačiť dvoma novelami. Predseda tohto hnutia a podpredseda Národnej rady SR Michal Šimečka v pondelok vyhlásil, že vďaka ich včasnému upozorneniu vláda síce čiastočne zjemnila niektoré úpravy, plánované zmeny však aj naďalej predstavujú veľké riziko.

„Ministri Richard Raši a Jozef Ráž si rozdelili úlohy, aby zmeny presadili potichu a bez odporu. V jednom prípade dokonca skrátili možnosť pripomienkovania a ignorujú požiadavky odbornej verejnosti,” uviedol na adresu ministrov investícií a dopravy Šimečka. Obe novely podľa neho navyše spája značné obmedzenie právomocí a nezávislosti Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO).

Obmedzená pôsobnosť ÚVO

„Snaha vládnej koalície o ovládnutie všetkého tak zjavne pokračuje,” tvrdí.

V pôvodnom návrhu novely verejného obstarávania progresívci varovali pred 50-tisíc eurovým limitom na pokuty za porušenie zákona, ten v oficiálnom znení ministerstvo investícií upravilo.

„Vládne návrhy naďalej počítajú so zriadením funkcie podpredsedu ÚVO pre strategickú agendu, ktorého budú vyberať na Úrade vlády, a tiež výrazne obmedzujú pôsobnosť ÚVO pri preskúmavaní námietok voči postupu verejných obstarávateľov,” upozornil poslanec za PS Ján Hargaš.

Privysoké sumy za zakázky

Navýšenie súm pri zákazkách, na ktoré sa zákon o verejnom obstarávaní vôbec nevzťahuje, z 10 tisíc eur na 50 tisíc eur považuje hnutie za príliš vysoké.

„Pri stavebných zákazkách do 1,5 milióna eur sa potenciálni záujemcovia o vyhlásenej zákazke ani nedozvedia, keďže sa vytráca povinnosť jej zverejnenia vo vestníku,“ podotkol Hargaš.

PS upozornilo aj na pokus o umožnenie zapájať sa do štátnych zákaziek firmám, za ktorými sú členovia vlády, poslanci či vysokí štátni funkcionári.

Viaceré nepresnosti

„V dôsledku zjavnej pisárskej chyby v paragrafovom znení to v tejto forme návrh neumožňuje, čo sa však pravdepodobne zmení ešte predtým, ako zákon dorazí do parlamentu,“ doplnila podpredsedníčka PS a poslankyňa Lucia Plaváková. Návrhy podľa nej obsahujú viacero nepresností.

„Pre vládnu koalíciu je už trochu typické, že zákony šijú horúcou ihlou. Sú v nich preto chyby a logické nezmysly. Príkladom je vypustenie povinnosti používať akreditovaných profesionálov, no na druhej strane zavedenie možnosti využiť v rámci jednej zákazky hneď dvoch,“ uviedla Plaváková. Vláda v snahe ovládnuť verejné obstarávanie podľa nej spôsobí iba chaos, v parlamente chcú preto z noviel nielen odstrániť chyby, ale najmä zabrániť tomu, aby sa do nich nevrátili škodlivé zmeny.

Návrhy už sú predložené

Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR (MIRRI) minulý týždeň predstavilo a predložilo na medzirezortné pripomienkovanie návrh novely zákona o verejnom obstarávaní. Zdôvodnilo to zámerom zásadne zrýchliť a zjednodušiť verejné nákupy.

Návrh zákona o mimoriadnych opatreniach pre strategické investície, ktorý pripravilo Ministerstvo dopravy SR, už prešiel skráteným pripomienkovaním. Počíta tiež s úpravou zákona o verejnom obstarávaní a so vznikom nového postu podpredsedu ÚVO pre strategické investície. Rezort dopravy od tohto zákona očakáva zjednodušenie a skrátenie zdĺhavého povoľovania, veľké výhrady k nemu formou hromadnej pripomienky vzniesli mimovládne organizácie.

Viac k témam: Ficova vláda 2023 – 2027 (koalícia Smer-SD Hlas-SD SNS), Koalícia, Minister dopravy SR, minister investícií, Opozícia, Podpredseda Národnej rady SR (NR SR), podpredsedníčka PS, poslanec za PS, Verejné obstarávanie
Zdroj: SITA.sk – Nebezpečné zmeny vo verejnom obstarávaní chce vláda pretlačiť dvoma novelami, upozorňuje Šimečka © SITA Všetky práva vyhradené.

Daj vedieť svojím priateľom

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


*