Nemecká armáda odštartovala novú operáciu, reaguje na zvyšujúci sa význam vesmíru

13. júla 2021

13.7.2021 (Webnoviny.sk) – Nemecká armáda v utorok odštartovala „vesmírne velenie“. Úlohou novej operácie bude dohliadať na satelity, sledovať nebezpečný vesmírny odpad a analyzovať aktivity ostatných krajín. Ministerka obrany Annegret Krampová-Karrenbauerová spustila operáciu počas návštevy základne v západonemeckom meste Uedem.

Armáda „reaguje na zvyšujúci sa význam vesmíru pre schopnosť nášho štátu fungovať, prosperitu nášho obyvateľstva a zvyšujúcu sa závislosť ozbrojených síl od dát, služieb a produktov podporovaných vesmírom,“ uviedlo vo vyhlásení na margo novinky ministerstvo obrany. Cieľom je dať existujúce spôsobilosti dokopy na jednom mieste, kde už sídli vojenské stredisko pre letecké operácie, a pridať nové.

Weltraumkommando môže vyvolávať asociácie s románmi Julesa Verna alebo vesmírnou loďou Enterprise (zo sci-fi Star Trek, pozn. red.), uviedla podľa agentúry dpa Krampová-Karrenbauerová, no realita podľa nej „zďaleka nie je taká senzačná“.

Nemecké ozbrojené sily majú na orbite šesť satelitov. Ministerka vysvetlila, že vesmírne operácie sú pre Nemecko vždy len obranné, napríklad zabezpečujú, že nie je ohrozená infraštruktúra.

Viac k témam: satelity, vesmír
Zdroj: Webnoviny.sk – Nemecká armáda odštartovala novú operáciu, reaguje na zvyšujúci sa význam vesmíru © SITA Všetky práva vyhradené.

Daj vedieť svojím priateľom

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


*