Obete policajného zásahu v Moldave nad Bodvou sa dočkali satisfakcie, priniesol ju rozsudok ESĽP

19. septembra 2020

19.9.2020 (Webnoviny.sk) – Rozsudok Európskeho súdu pre ľudské práva (ESĽP) priniesol dlho očakávanú satisfakciu pre obete policajného zásahu v Moldave nad Bodvou a potvrdil pochybnosti, ktoré sa týkali vykonania tohto zásadu.

Pre agentúru SITA to uviedla Iveta Duchoňová z Kancelárie Úradu splnomocnenkyne vlády SR pre rómske komunity (ÚSVRK).

Smutná vizitka slovenského súdnictva

Ako ďalej priblížila, rozhodnutie ESĽP neprekvapilo tých, ktorí verili v spravodlivosť, ako aj tých, ktorí sa intenzívne venovali obhajobe práv obetí policajného zásahu či už na úrovni verejnej ochrankyne práv, mimovládnych organizácií či advokátov.

Rozhodnutie ESĽP podľa nej nastavuje zrkadlo slovenskému súdnemu systému a je smutnou vizitkou toho, že obete policajného zásahu v Moldave nad Bodvou sa museli obrátiť až na Európsky súdny dvor pre ľudské práva, aby sa domohli svojich práv a bolo vyhovené ich sťažnostiam.

Nádej, že sa podobné zásahy nebudú opakovať

Duchoňová zároveň uviedla, že rozsudok ESĽP je precedens, ktorý dáva nádej, že podobné zásahy sa nebudú v prostredí marginalizovaných rómskych komunít opakovať. Rozhodnutie je spravodlivým a dobrým právnym základom, ale nemôže byť jediným nástrojom proti inštitucionálnej diskriminácii Rómov a Rómok.

Podľa ÚSVRK je základnou povinnosťou slovenských inštitúcií dodržiavať právny poriadok a dbať na dodržiavanie zásady rovnakého zaobchádzania aj v zmysle ústavy SR a článku 14 Dohovoru o ochrane ľudských práv a ľudských slobôd, ktorý upravuje zákaz diskriminácie a stanovuje, že užívanie práv a slobôd priznaných týmto dohovorom sa musí zabezpečiť bez diskriminácie založenej na akomkoľvek dôvode, ako je pohlavie, rasa či farba pleti.

Pri hodnotení dodržiavania zásady rovnakého zaobchádzania vidí ÚSVRK popri verejnej ochrankyni práv aj priestor pre Slovenské národné stredisko pre ľudské práva ako národný antidiskriminačný orgán, ktorý má pri ochrane ľudských práv plniť významnú úlohu, doplnila Duchoňová.

Šesť zbitých Rómov čelí súdnym procesom

Pred siedmimi rokmi zasahovalo na Ulici Budulovská v Moldave nad Bodvou 65 policajtov so psami.

Šiesti zo zbitých obyvateľov osady však čelia na Slovensku súdnym procesom, obvinení sú napríklad aj z podania krivej výpovede.

Viac k témam: diskriminácia, etnická diskriminácia, policajné násilie, rasizmus, Úrad splnomocnenca vlády SR
Zdroj: Webnoviny.sk – Obete policajného zásahu v Moldave nad Bodvou sa dočkali satisfakcie, priniesol ju rozsudok ESĽP © SITA Všetky práva vyhradené.

Daj vedieť svojím priateľom

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


*