Obyvatelia mesta sa sťažovali na štipľavý zápach, ktorý spôsobili ružomberské papierne

28. januára 2019

BRATISLAVA 28. januára (WebNoviny.sk) – Ružomberok podal pre zápach v meste podnet na prešetrenie situácie na tri inštitúcie – Slovenskú inšpekciu životného prostredia, Okresný úrad – odbor životného prostredia a Regionálny úrad verejného zdravotníctva. Radnica takisto eviduje desiatky sťažností obyvateľov. Informoval o tom hovorca primátora Ružomberka Viktor Mydlo.

Rokoval aj s vedením ružomberských papierní

„Od začiatku minulého týždňa sa zápachu v meste a okolí venujeme, pričom podané podnety boli len jedným z krokov, ktoré sme v tejto oblasti urobili,“ uviedol podľa tlačovej správy primátor Igor Čombor.

Okrem toho rokoval s vedením ružomberských papierní, pričom ho zaujímali najmä opatrenia, ktoré spoločnosť Mondi SCP prijala, aby sa situácia neopakovala.

„V súčasnosti sa uskutočňujú všetky potrebné úkony, spojené so skúmaním vzniknutej situácie. Po spracovaní výsledkov uvedených úradov budú Ružomberčania bezodkladne informovaní,“ dodal primátor.

Plyny sa unikli cez uhlíkové filtre

Obyvatelia mesta sa sťažovali na štipľavý a intenzívny zápach najmä začiatkom minulého týždňa. Papierne priznali, že došlo ku krátkodobému výpadku systému spaľovania zapáchajúcich látok v závode, pričom na krátky čas počas prechodu na záložný zdroj boli do ovzdušia uvoľnené plyny cez uhlíkové filtre, čo spôsobilo zápach. Za tento incident sa spoločnosť Mondi SCP ospravedlnila.

K nedostatočnému rozptýleniu zápachu v ovzduší prispelo aj nepriaznivé počasie, inverzia a smog z dopravy aj vykurovanie tuhým palivom v rodinných domoch. Pre tieto faktory, ktoré patria k hlavným zdrojom znečistenia v Ružomberku podľa štúdie prašnosti, sa intenzívnejšie šíril aj zápach z papierní.

„Mesto Ružomberok pripravuje program zlepšenia komunikácie medzi radnicou a obyvateľmi tak, aby bol v podobných situáciách každý Ružomberčan informovaný v čo najkratšom čase,“ doplnil primátor Igor Čombor..

Viac k témam: SIŽP Slovenská inšpekcia životného prostredia
Zdroj: Webnoviny.sk – Obyvatelia mesta sa sťažovali na štipľavý zápach, ktorý spôsobili ružomberské papierne © SITA Všetky práva vyhradené.

Daj vedieť svojím priateľom

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


*