Odsúdenému expolicajtovi NAKA Vorobjovovi súd schválil obnovu konania v časti prepadnutia majetku

14. novembra 2023

14.11.2023 (SITA.sk) – Sudca Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) na pracovisku v Banskej Bystrici v utorok rozhodol o povolení obnovy konania v kauze odsúdeného bývalého policajta Pavla Vorobjova.

Súd zrušil rozsudok z mája minulého roka vo výrokovej vete o prepadnutí majetku. Podľa sudcu rozhodnutie o prepadnutí majetku nadobudlo právoplatnosť, ale nebolo vykonané, preto konanie v časti prepadnutia obnovil.

Nález Ústavného súdu

Rozhodnutie nie je právoplatné, pretože prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry podal voči rozhodnutiu sťažnosť, o ktorej bude rozhodovať Najvyšší súd SR.

Rozhodovanie sa týka hlavne nálezu Ústavného súdu SR, podľa ktorého povinnosť súdov vymerať za niektoré skutky aj trest prepadnutia majetku odporuje princípu primeranosti trestov.

V rámci majetku odsúdeného expolicajta ide o dve nehnuteľnosti – rodinný dom a záhradný domček v okrese Nitra, ktoré v rámci prepadnutia majetku riešila správkyňa konkurznej podstaty. Rozsudkom súd určil, že majetok po zániku bezpodielového vlastníctva manželov prevzala manželka s tým, že mala zaplatiť viac ako 83-tisíc eur správcovi konkurznej podstaty.

Trest prepadnutia majetku

Konkurzné konanie ale nie je právoplatne ukončené, lebo lehoty na zaplatenie plynú a platba nie je zatiaľ zrealizovaná. Vorobjov uviedol, že podľa neho trest prepadnutia majetku vykonaný nie je. Majetok podľa neho nadobudli s manželkou pomocou úveru a predtým, ako páchal trestnú činnosť.

Podľa prokurátora základným predpokladom pre povolenie obnovy konania je skutočnosť, že trest prepadnutia majetku nesmie byť vykonaný.

„Došlo k tak zásadným zmenám v úprave vlastníckych vzťahov, ktoré nie je možné obnoviť a trest je potrebné považovať za už procesne vykonaný,“ uviedol na pojednávaní prokurátor, ktorý žiadal súd zamietnuť povolenie na obnovu konania.

Odsúdeného bývalého príslušníka Národnej kriminálnej agentúry Pavla Vorobjova prepustili podmienečne na slobodu v apríli 2023. Sudca ŠTS na pracovisku v Banskej Bystrici v máji 2022 schválil dohodu o vine a treste medzi prokurátorom ÚŠP a obvineným bývalým policajtom Vorobjovom. Súd uznal expolicajta za vinného zo zločinu založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny, zločinu prijímania úplatku, zo zločinu zneužívania právomoci verejného činiteľa a z prečinu neoprávneného nakladania s osobnými údajmi. Uložil mu úhrnný trest odňatia slobody na dva roky do ústavu na výkon trestu s minimálnym stupňom stráženia, trest prepadnutia majetku a trest zákazu činnosti v orgánoch verejnej moci vo výmere sedem rokov.

Pavol Vorobjov pôsobil v minulosti ako šéf finančnej spravodajskej jednotky Národnej kriminálnej agentúry (NAKA). Figuroval napríklad v kauze nezákonných lustrácií.

Viac k témam: expolicajt, Prepadnutie majetku, Súdy
Zdroj: SITA.sk – Odsúdenému expolicajtovi NAKA Vorobjovovi súd schválil obnovu konania v časti prepadnutia majetku © SITA Všetky práva vyhradené.

Daj vedieť svojím priateľom

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


*