Parlament vyhlásil súčasný ruský režim za teroristický, výsledky referend na území Ukrajiny neuznáva

16. februára 2023

16.2.2023 (SITA.sk) – Národná rada (NR) SR vo štvrtok prijala uznesenie k stupňujúcej sa agresii Ruskej federácie proti Ukrajine. Parlament tak opätovne odsúdil ruskú vojenskú agresiu proti Ukrajine a vyjadril podporu nezávislosti, zvrchovanosti a územnej celistvosti susednej krajine v jej medzinárodne uznaných hraniciach.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

NR SR v súlade s rezolúciou Parlamentného zhromaždenia Rady Európy z októbra uplynulého roku k stupňujúcej sa agresii Ruska proti Ukrajine vyhlásila súčasný ruský režim za teroristický.

V súlade s uznesením Európskeho parlamentu z novembra minulého roku o uznaní Ruskej federácie ako štátu podporujúceho terorizmus parlament uznal Rusko ako štát podporujúci terorizmus.

Mučenie a útoky na civilistov

Návrh do parlamentu predložili poslanci strany Sloboda a Solidarita a nezaradení poslanci Tomáš Valášek (Progresívne Slovensko), Juraj Šeliga (Za ľudí) a Kristián Čekovský (Občiansko-demokratická platforma). NR SR zároveň rešpektuje právo ukrajinských občanov slobodne rozhodovať o svojej budúcnosti a zahranično-politickej orientácii.

Ďalej odsúdili predovšetkým rozsiahle útoky Ruskej federácie na civilné obyvateľstvo, civilné objekty a kritickú infraštruktúru na Ukrajine, ktoré zodpovedajú vojnovým zločinom a znamenajú straty na nevinných ľudských životoch.

Parlament taktiež odsúdil násilie na civilistoch, únosy a ich mučenie páchané ozbrojenými, paramilitantnými i súkromnými ozbrojenými zložkami podporovanými Ruskom.

Výsledky referend neuznáva

Národná rada zároveň odsúdila priame či nepriame vyhrážky Ruskej federácie použitím jadrových zbraní, ktoré sú hrozbou pre celoeurópsku až celosvetovú bezpečnosť.

Parlament taktiež neuznáva výsledky tzv. referend na zvrchovanom území Ukrajiny v Doneckej, Luhanskej, Chersonskej a Záporožskej oblasti, považuje tieto územia naďalej za súčasť nezávislej a zvrchovanej Ukrajiny a odsudzuje akékoľvek pokusy o anexiu ukrajinských území zo strany Ruska v rozpore s medzinárodným právom.

NR SR vyjadrila podporu širokému medzinárodnému úsiliu o vytvorenie osobitného tribunálu pre stíhanie zločinu agresie proti Ukrajine a vyšetreniu, stíhaniu a potrestaniu páchateľov zločinov proti ľudskosti a vojnových zločinov,“ uviedli poslanci. Zároveň vyzvali príslušné slovenské orgány, aby naďalej poskytovali potrebnú súčinnosť a pomoc ukrajinským a medzinárodným orgánom v tejto oblasti.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine (fotografie)

Nepodceňovanie hybridnej vojny

Poslanci prijatím uznesenia taktiež odsúdili hybridnú vojnu vedenú Ruskou federáciou aj na našom území a zároveň vyzvali vládne inštitúcie, orgány činné v trestnom konaní, tajné služby a ďalšie kompetentné orgány, aby túto hrozbu nepodceňovali, ale naopak voči nej účinne zakročili v záujme udržania bezpečnosti a demokracie u nás.

Parlament taktiež poďakoval všetkým pomáhajúcim nášmu susedovi a zdôraznil, že aj naďalej stojí pri ukrajinskom ľude a jej demokraticky zvolených zástupcoch.

Viac k témam: hybridná vojna, Parlamentné zhromaždenie Rady Európy, rusko-ukrajinský konflikt, Terorizmus, Uznesenie
Zdroj: SITA.sk – Parlament vyhlásil súčasný ruský režim za teroristický, výsledky referend na území Ukrajiny neuznáva © SITA Všetky práva vyhradené.

Daj vedieť svojím priateľom

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


*