Poslanci neschválili program mimoriadnej schôdze k referendu o obrannej dohode s USA

18. januára 2022

18.1.2022 (Webnoviny.sk) – Parlament v utorok neschválil program mimoriadnej schôdze, na ktorej sa malo prijať uznesenie o vyhlásení referenda o obrannej zmluve medzi Slovenskom a Spojenými štátmi americkými. Za schválenie programu hlasovalo 54 poslancov zo 133 prítomných.

Podľa Fica túto zmluvu nepotrebujeme

Podľa predsedu strany Smer-sociálna demokracia (Smer-SD) Roberta Fica dohoda prináša záväzok na minimálne desať rokov zadarmo odovzdať pod plnú kontrolu amerických ozbrojených síl letiská v Sliači a v Kuchyni.

„Túto zmluvu nepotrebujeme. K podpísaniu tejto zmluvy nás nič nezaväzuje,“ vyhlásil pred časom Fico. Podľa neho ide o dohodu, ktorá nemá nič spoločné s členstvom Slovenska v NATO.

Prezidentka sa k dohode vyjadrí neskôr

Prezidentka Zuzana Čaputová v pondelok 17. januára na stretnutí s predsedom parlamentu Borisom Kollárom (Sme rodina) a premiérom Eduardom Hegerom (OĽaNO) hovorila o prijatí dohody. Stretnúť sa má ešte s ministrom zahraničných vecí Ivanom Korčokom (nom. SaS) a ministrom obrany Jaroslavom Naďom (OĽaNO). Následne sa k dohode vyjadrí.

Opozícia vyzýva hlavu štátu, aby sa obrátila na ústavný súd s tým, aby dohodu preskúmal.

O zvolanie mimoriadnej schôdze požiadali opoziční poslanci Smeru-SD a nezaradení poslanci okolo Tomáša Tarabu.

Viac k témam: dohoda o obrannej spolupráci, Mimoriadna schôdza parlamentu, obranná dohoda USA a Slovenska, Referendum
Zdroj: Webnoviny.sk – Poslanci neschválili program mimoriadnej schôdze k referendu o obrannej dohode s USA © SITA Všetky práva vyhradené.

Daj vedieť svojím priateľom

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


*