Potláčanie ľudských práv a náboženskej slobody v Číne

18. júna 2019

TAIWAN 18. júna (WebNoviny.sk) – Čínsky tlak na náboženstvá, aby dodržiavali zásady nezávislosti a počínšťovania, podkopáva základnú slobodu náboženskeho vyznania. Medzinárodné spoločenstvo by malo vyjadriť znepokojenie nad pokračujúcim potláčaním náboženských aktivít v Číne. V marci, keď Čína zvolala 2. zasadnutie 13. Národného ľudového kongresu a 2. zasadnutie Čínskej ľudovej politickej konzultačnej konferencie, zintenzívnila tiež potláčanie náboženských aktivít v celej krajine. To okrem iného znamenalo použitie výbušnín na zničenie najväčšej sochy Guanyin na svete v meste Shijiazhuang v provincii Hebei, aktívne ničenie spoločenstiev Ujgurov v Ürümqi, umiestnenie čínskych vlajok v protestantskom kostole v dedine Wangxinglan v provincií Henan a následné násilné potlačenie s tým súvisiacich protestov, zrušenie a znárodnenie protestantskej cirkvi Shouwang v Pekingu, obvinenie kňazov z podpory nepokojov vo farských spoločenstvách s cieľom vytvoriť spory medzi podzemnými cirkvami a zadržanie Coadjutorského biskupa Augustina Cui Tai z Xinhua a jeho vikára zástupcami komunistickej strany, v snahe paralyzovať diecézu a podporiť vedúcu úlohu komunistickej strany v spoločnosti.

Hongkonský emeritný biskup kardinál Joseph Zen na svoj súkromný blog napísal, že nielen čínska vláda sa stáva čoraz prísnejšou v potláčaní náboženských kongregácií, ale aj Svätá stolica prejavuje čoraz väčšiu podriadenosť čínskej vláde. Kardinál Zen apeloval na Svätú stolicu, aby sa jej zástupcovia pri ďalšom kole rokovaní s Čínou pevne držali svojich zásad a aby sa tak ľahko nezmierili s likvidáciou podzemných cirkví čínskou vládou.

11. marca Taiwan a Spojené štáty spoločne usporiadali podujatie s názvom Dialóg občianskej spoločnosti o zabezpečení náboženskej slobody v indo-pacifickom regióne, ktoré sa uskutočnilo na Taiwane. Veľvyslanec USA pre medzinárodnú náboženskú slobodu Sam Brownback vo svojom prejave na podujatí zdôraznil prínos Taiwanu k rozvoju náboženskej slobody, vyjadril znepokojenie nad súčasným stavom náboženskej slobody naprieč krajinami v indo-pacifickom regióne a dôrazne odsúdil Čínu za prenasledovanie ľudí na základe ich náboženského presvedčenia. Veľvyslanec Brownback tiež kritizoval dočasnú dohodu medzi Svätou stolicou a Čínou. Táto dohoda umožní čínskym orgánom kontrolovať vedenie cirkevného zboru tým, že biskupi budú nominovaní Čínskou komunistickou stranou a svoj úrad budú vykonávať v súlade s požiadavkami strany a štátu, čo však povedie k ďalším náboženským konfliktom. Cristian Dan Preda, podpredseda podvýboru Európskeho parlamentu pre ľudské práva spolu s viacerými poslancami Európskeho parlamentu napísali spoločný list Frederike Mogheriniovej, podpredsedníčke Európskej komisie, v ktorom vyjadrili vážne znepokojenie nad porušovaním ľudských práv v Číne najmä v posledných rokoch, ktoré tiež zahŕňa potláčanie katolíckych a iných náboženských organizácií a etnických menšín, ako aj prísnu kontrolu a potláčanie náboženských aktivít. Listom vyzvali Európsku úniu aby počas Európsko-Čínskeho summitu, ktorý sa uskutoční 9. apríla, naliehala na Čínu a vyzvala ju k rešpektovaniu slobody náboženského vyznania.

Inzercia

Viac k témam: ľudské práva, náboženská sloboda, PR
Zdroj: Webnoviny.sk – Potláčanie ľudských práv a náboženskej slobody v Číne © SITA Všetky práva vyhradené.

Daj vedieť svojím priateľom

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


*