Pozor! Slovensko čaká prudký nárast cien, Heger informoval o finančnej pomoci v desiatkach eur mesačne

31. júla 2022

Dôchodky sa od januára budúceho roka zvýšia o 11,8 %, čo znamená v priemere 69 eur mesačne.

Uviedol to premiér Eduard Heger (OĽANO) v utorok na sociálnej sieti s tým, že vo valorizácii dôchodkov sa už prejaví prudký rast cien v prvom polroku 2022.

Budúci rok by tak podľa Hegera mali slovenskí seniori ľahšie zvládať infláciu. Skonštatoval, že dôchodky pre infláciu porastú najviac za posledných 20 rokov.

Nebude to zadarmo

Podotkol, že ak by sa napokon vývoj uberal tým lepším smerom a rast cien, zvlášť energií, bývania a potravín, by sa spomalil, seniori by si mohli „konečne trochu vydýchnuť“.

„Takýto významný rast dôchodkov však nie je, samozrejme, zadarmo. V budúcom roku z verejných financií naň štát minie takmer miliardu eur,“ vyčíslil premiér.

O valorizácii dôchodkov už informoval na sociálnej sieti aj Inštitút finančnej politiky (IFP).

Zvýšenie dôchodkov od januára budúceho roka o 11,8 % podľa IFP zodpovedá Štatistickým úradom (ŠÚ) SR potvrdenému medziročnému rastu cien domácností dôchodcov za prvý polrok tohto roka.

„Priemerný starobný dôchodok tak v budúcom roku vzrastie z dnešných 516 eur na 585 eur v roku 2023 (+ 69 eur),“ spresnil i

Dodatočné výdavky

Ak sa naplnia budúcoročné inflačné očakávania o vývoji dôchodcovskej inflácie (13,8 % v roku 2023 a 2,7 % v roku 2024), priemerný dôchodok v roku 2025 podľa IFP prekročí hranicu 700 eur.

„Pre štát by to znamenalo dodatočné výdavky na valorizáciu v roku 2024 vo výške 1,3 miliardy eur a v roku 2025 ďalších 0,3 miliardy eur (v porovnaní so situáciou, ak by sa penzie vôbec nevalorizovali),“ dodal inštitút.

Valorizačný mechanizmus pre dôchodkové dávky zohľadňuje rast spotrebiteľských cien za domácnosti dôchodcov za prvý polrok predchádzajúceho roka. V roku 2022 boli prostredníctvom tohto mechanizmu zvýšené dôchodkové dávky o 1,3 %.

Daj vedieť svojím priateľom

16 komentárov na “Pozor! Slovensko čaká prudký nárast cien, Heger informoval o finančnej pomoci v desiatkach eur mesačne

 • Dušan píše:

  TOTALNY BORDEL,NAJLEPŠIE NAM BOLO KEĎ BOL KOMUNIZMUS..TOTO VŠETKO NA SLOVENSKU VEĹMI ZLE SKONČI..PRÍDU SOCIALNE NEPOKOJE..POTOM SA VLADY HADAM PREBERU ZO SNÍVANIA..HANBA TEJTO VLADE..SENIOR

 • Júlia píše:

  Dôchodok má byť podľa zásluhy, veď predsa celý život sme platili odvody a dane. Dá sa povedať, že sme si ich dopredu predplatili a ak niekto odpracoval viac ako 40 rokov tak si ich ho aj preplatil.

 • Eva Klukova píše:

  Odpracovala dom 41 rokov, mam tri deti, ktoré pracujú a platia vysoke dane, stvrty syn mi zomrel ako 41 ročný. Od malička bol chorý, mal svalovú distrofiu. Ani na jedno dieťa som nepoberala materskú, lebo som ostala tehotná v štvrtom ročniku gymnázia a pred pôrodmi som nepracovala. Deti som mala po sebe, takže ako 62 ročna som odišla do dôchodku. Mam teda odpracovaných 41 rokov, beriem minimálny dôchodok, manžel má tiež minimálny dôchodok, navyše je onkologicky pacieny. Minimálne dôchodky ste zmrazili, a z neho sa nedá vyžit. Všetko zvysujete, z čoho to máme platiť? Hanba Vam.

 • Jozef píše:

  Robíte si s dôchodcov srandu aj celého Slovenska. Celá Vláda. Poznám jednu pieseň. Že – Slovák so aj Slovák budem čierne čižmy nosiť budem. Ale pri takejto Vláde SR. Budeme po SR chodiť bosí.

 • Miroslav píše:

  Na dôchodku by mali mať všetci stejně dôchodky. Ten čo sa dobre učil mal lepšie platenú prácu a mohol si prirodzene viac odložiť na dôchodok ako ten čo zarábal málo a nemal s čoho šetriť.Na dôchodku sme si všetci stejny. A nie každý mal rovnakú startovaciu čiaru. To by bolo spravodlivé. Aj tak tie peniaze na dôchodku dlho neužijete. Ale bohatí ti si aj tak urobia po svojom .

 • Ján Krajčík píše:

  Ja mám 239,70eur ubytovanie platím 230 eur koho to trápi cigáni daktory prstom nepohli majú 30rokov a berú 250-300eur zadarmo a čil im tieš zvyšujú keby viem nepohneme tu na Slovensku prstom keď som požiadal úrad práce o pomoc dali mi 18,90 eur súper vivat Slovensko vivat vláda!!!!!!!!!!!!!

 • Mamka zla píše:

  Hm ja síce nie som na dôchodku. Mam už nejaké zdravotné problémy, takže 2 práce už nezvládam a príjem je z 1 zamestnania len tak tak a za chvíľu pri tých cenách no neviem. Pravdu povediac ako budem existovať z dôchodku tak to netuším.

 • Helena Botkova píše:

  Valorizácie by mali byť stanovené pevnou sumou a nie percentom. Tí čo mali vysoké platy majú aj vysoké dôchodky a tým pádom zase dostanú oveľa viac ako ľudia s malými dôchodkami. Je to veľmi nespravodlivé.

 • Helena píše:

  Nezdá sa vám že neskoro pridáte dôchodky, veď ceny už teraz sú horibilné. Nájomné nám zvýšili o 70,-€ a kde je ostatné. Čo zvýšite nebude stačiť, trošku rozmýšľajte.

 • Jurijko píše:

  Ja mám vyšší dôchodok, ale na ten dôchodok som odpracoval 46 rokov a z toho posledných 10 rokov som robil 18 až 20 hodín denne a cez víkendy 12 hodín. Prečo mám byť trestaný a dostávať nie percentuálne navýšenie ale rovnakú sumu ako všetci. Nechcem nikoho urážať, ale do školy mohol chodiť každý kto chcel, učiť sa celý život mohol každý kto chcel. Koľko je takých, ktorí odrobili 8 hodín a viacej ani nápad. Samozrejme boli aj vinikmi a o tých nehovorím.

 • Mária Hadbábna píše:

  A čo seniori ktorý majú minimály dochodok ktorý je už 2 roky zmrazený my s toho minma máme ako žit kašlete na nás všetci jeden nemá ,druhý nedá ,tretí sa smeje je to smutné že my nie sme hodný žiť podla vás možete sa hambiť všetci

 • PhDr. Eva Hufkova píše:

  Dobry den moj manzel pracoval 4 roky v Taliansku pobera od nich starobny dochodok ale pobera aj starobny dochodok na Slovensku.. Ked mal dostat 13 dochodok v juli museli sme SP ustrediu nahlasit vysku dochodku z Talianska a on dostal nizsi 13 dochodok pretoze oba dochodky zratali. Ale ked stat valorizuje dochodky napr. od 1.1.2023 o 11,8 perc. uz valorizuje len slovensky dochodok uz nezaratava aj ten zo zahranicia aby nemusel cloveku dat ani o cent viac. Je to velka nespravodlivost. Dakujem
  S pozdravom Eva Hufkova

 • Pavol píše:

  Premiéra máme ako papagája stále to isté melie

 • Jozef píše:

  To je tá vaša solidarita. A kto bude solidarny ku mne, ha.🤕

 • Jozef píše:

  Ako je to možné že ja som platil celý život na dôchodok a vy mi ho znižujete. Tí čo ho neplatili dostávajú aj moje peniaze. Hotový bordel v štáte

 • Alilaki píše:

  veď nech je vyplácaná valorizácia pre všetkých rovnakou čiastkou, vyšší dôchodok už dostali pri vypočítaní dôchodku,štát by ušetril

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


*