Praženková musí sama zhodnotiť svoje pôsobenie v súdnej rade, Kolíková jej dá priestor

21. mája 2020

21.5.2020 (Webnoviny.sk) – Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí) chce nechať predsedníčke Súdnej rady SR Lenke Praženkovej priestor na to, aby sama zhodnotila svoje pôsobenie vo funkcii. Ministerka to uviedla pre médiá v súvislosti s otázkou, či má šéfka súdnej rady jej dôveru.

Súdna rada je zatiaľ kompletná

„Ja som sa stretla s pani predsedníčkou súdnej rady teraz v posledných dňoch. Dnes je súdna rada kompletná a ja chcem nechať priestor pani predsedníčke, aby to v prvom rade vyhodnotila ona sama,“ povedala Kolíková.

Praženková podľa Kolíkovej určite vníma situáciu, ktorá v súdnej rade nastala zmenu jej zloženia. „Chcem jej ten priestor nechať,“ doplnila Kolíková. Praženková bola za šéfku Súdnej rady SR jej členmi zvolená v roku 2017.

Pokiaľ ide o plánovanú výmenu na poste generálneho prokurátora, keďže Jaromírovi Čižnárovi končí jeho funkčné obdobie v polovici júla, podľa Kolíkovej je najskôr potrebné mať účinný zákon, na základe ktorého sa bude jeho nástupca vyberať.

Migrácia, finančný rámec EÚ alebo post-brexit budú prioritami slovenskej európskej politiky

27.5.2020 (Webnoviny.sk) - Prioritnými témami slovenskej európskej politiky v roku 2020 bude aj Európska zelená dohoda, finančný rámec Eur...

„Až od tohto momentu sa môžeme baviť, čo naozaj nastane ďalej,“ uviedla Kolíková s tým, že zámerom koalície je od nadobudnutia účinnosti nového zákona rozbehnúť procesy spojené s výberom nového generálneho prokurátora.

Zrejme bude nadsluhovať

Doplnila, že je nepravdepodobné, že riadny proces voľby aj s výsledkom sa stihne do 17. júla, keď Čižnárovi uplynie mandát. „Rátame s tým, že tu k určitému nadsluhovaniu dôjde,“ skonštatovala Kolíková.

V roku 2021 by mal mandát uplynúť aj súčasnému šéfovi úradu špeciálnej prokuratúry Dušanovi Kováčikovi. Ten však už niekoľkokrát uviedol, že je možné, že vo funkcii skončí skôr.

Kováčik bol v minulom volebnom období kritizovaný príslušníkmi vtedajšie opozície za nekonanie v rôznych medializovaných kauzách.

Kolíková na margo Kováčika uviedla, že sa na tému jeho odchodu ani na iné prípadné témy spolu nebavili. „Ja som zo špeciálnym prokurátorom nemala žiadne stretnutie,“ dodala s tým, že takéto stretnutie neplánuje.

Viac k témam: generálny prokurátor, minister spravodlivosti SR
Zdroj: Webnoviny.sk – Praženková musí sama zhodnotiť svoje pôsobenie v súdnej rade, Kolíková jej dá priestor © SITA Všetky práva vyhradené.

Daj vedieť svojím priateľom

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


*