Prezident Srí Lanky vypočul svoj ľud, po masívnych demonštráciách oznámil rezignáciu

11. júla 2022

11.7.2022 (Webnoviny.sk) – Prezident Srí Lanky Gotabhája Rádžapaksa potvrdil svoju rezignáciu. Uviedol to úrad srílanského premiéra po tom, ako do sídiel oboch lídrov vtrhli demonštranti.

Chýbajú potraviny či palivo

Do hlavného mesta krajiny v sobotu po mesiacoch protestov prišli tisíce demonštrantov žiadajúcich prezidentovo odstúpenie.

Rádžapaksu obviňujú zo zlého riadenia ekonomiky krajiny, ktoré viedlo k niekoľkomesačnému nedostatku potravín, pohonných látok a liekov.

Úrad premiéra v pondelok vo vyhlásení uviedol, že ho prezident oficiálne informoval, že odstúpi v stredu. Informuje o tom portál bbc.com.

Prezident ušiel z krajiny

Predseda srílanského parlamentu už v sobotu oznámil, že prezident rezignuje 13. júla. Na základe ústavy Srí Lanky rezignácia hlavy štátu môže byť formálne prijatá len vtedy, keď odstúpenie oznámi listom predsedovi parlamentu, čo sa ešte nestalo.

Miesto pobytu Gotabháju Rádžapaksu je momentálne oficiálne neznáme. Vojenský zdroj ale pre BBC povedal, že je na srílanskej vojenskej lodi v teritoriálnych vodách krajiny.

Viac k témam: Demonštrácie, Rezignácia
Zdroj: Webnoviny.sk – Prezident Srí Lanky vypočul svoj ľud, po masívnych demonštráciách oznámil rezignáciu © SITA Všetky práva vyhradené.

Daj vedieť svojím priateľom

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


*