Ruská sabotáž vodnej nádrže Kachovka môže pripraviť o pitnú vodu viac ako milión Ukrajincov

17. februára 2023

17.2.2023 (SITA.sk) – Pokračujúce ruské pokusy o vypustenie vodnej nádrže Kachovka v Chersonskej oblasti môžu spôsobiť, že na Ukrajine zostane bez pitnej vody viac ako milión obyvateľov. Ako referuje web Kyiv Independent, na piatkovom brífingu to povedal ukrajinský minister životného prostredia Ruslan Strilec.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

„Zníženie hladiny pod 12 metrov povedie k ekologickej katastrofe,“ povedal a dodal, že to ohrozuje aj fungovanie turbínových kondenzátorov a bezpečnostných systémov v Záporožskej jadrovej elektrárni. V súčasnosti má hladina vody v nádrži 13,83 metra oproti štandardným 16 metrom.

Ukrajinský premiér Denys Šmyhaľ tento týždeň vyzval medzinárodných partnerov, aby vyvinuli potrebný tlak na Rusko, inak „budeme čeliť ekologickej katastrofe, ktorá bude mať ničivé následky pre celý kontinent“. Vicepremiérka a ministerka pre reintegráciu dočasne okupovaných území Iryna Vereščuková predtým označila ruské konanie za „ekocídu“.

Viac k témam: Ekocída, Jadrová elekráreň, rusko-ukrajinský konflikt
Zdroj: SITA.sk – Ruská sabotáž vodnej nádrže Kachovka môže pripraviť o pitnú vodu viac ako milión Ukrajincov © SITA Všetky práva vyhradené.

Daj vedieť svojím priateľom

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


*