Šéf národniarov Danko vyzval Cséfalvayovú z Mosta-Híd na odchod z koalície

14. mája 2019

BRATISLAVA 14. mája (WebNoviny.sk) – Predseda parlamentu Andrej Danko (SNS) vyzval predsedníčku Zahraničného výboru NR SR Katarínu Cséfalvayovú (Most-Híd) na odchod z vládnej koalície.

Urobil tak v utorok v pléne po tom, ako vystúpila v diskusii o zahraničnej politike Slovenskej republiky.„Tu na Slovensku zatiaľ po dvoch desaťročiach zahraničnopolitického konsenzu a spoločných deklarácií ústavných činiteľov sme sa pomerne dynamicky prehupli do doby, keď sú naprieč politickým spektrom spochybňované naše členstvo v EÚ a NATO, atakované naše spojenecké väzby a kolektívna bezpečnosť, pre ktorú sme sa dobrovoľne rozhodli, dostáva nálepky rovnocenné s inváziou vojsk Varšavskej zmluvy z roku 1968,“ vyhlásila Cséfalvayová.

Je ľahké rozbíjať, ale je ťažké spájať

Zahraničnopolitické témy sa podľa nej čoraz intenzívnejšie stávajú témou vnútropolitickej súťaže. „To by samo osebe vôbec nemuselo byť na škodu veci, ale, bohužiaľ, nám éter ovládli extrémisti a populisti a v ich koktaile sa varíme ako tá povestná žaba,“ povedala a dodala, že na vlne populizmu sa neraz vezú aj štandardné strany.

Danko sa jej pýtal, kedy SNS povedala, že nectí svoje hodnoty a postavenie, ktorými sa prihlásila k EÚ. „Ty pani Cséfalvayová, zvažuj slová. Využívaš komfort koalície, odíď z koalície, ak sa ti nepáči, ale prosím ťa, nerozbíjaj koalíciu,“ adresoval poslankyni za koaličný Most-Híd. „Dobre sa ti užíva pozícia, ale mohla by si uznať aj pozitíva. Je ľahké rozbíjať, ale je ťažké spájať,“ dodal Danko.

Naďovi sa nepozdáva výška splátok za objednané stíhačky F-16, musí si naštudovať zmluvu

28.3.2020 (Webnoviny.sk) - Minister obrany Jaroslav Naď (OĽa...

Dobré vzťahy na západe aj na východe

Predseda parlamentu zároveň podotkol, že nič sa na pozícii, ku ktorej sa prihlásil spolu s prezidentom SR a predsedom vlády, nezmenilo. „Chcem dobré vzťahy na západe, na východe, k tomu sa hlásim,“ dodal. Okrem toho si myslí, že s ministrom diplomacie Miroslavom Lajčákom komunikuje seriózne a ctí si tento rezort.

Cséfalvayová priblížila, že chcela na tejto schôdzi, aby parlament prijal vyhlásenie k 15. výročiu členstva SR v EÚ a jediná SNS to odmietla. „Vychádzala som z deklarácie troch najvyšších ústavných činiteľov z jesene 2017, nerozumiem, kde bol potom problém,“ vyhlásila.

„Nerozbíjam koalíciu, som jedna z posledných, ktorí bránia programové vyhlásenie v kapitole zahraničnej politiky. Neodídem z koalície, nevyprázdnim priestor pre extrémistov a dobrodruhov,“ uzavrela poslankyňa. Danko dodal, že jej vyhlásenie by schválili, keby to bola čistá deklarácia. Poslankyňa do nej podľa neho zahrnula neprijateľné časti.

Viac k témam: Most-Híd, Národná rada SR, predseda Národnej rady SR (NR SR), SNS Slovenská národná strana
Zdroj: Webnoviny.sk – Šéf národniarov Danko vyzval Cséfalvayovú z Mosta-Híd na odchod z koalície © SITA Všetky práva vyhradené.

Daj vedieť svojím priateľom

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


*