Šéf sýkorovcov Lališ uspel s dovolaním, najvyšší súd mu zrušil doživotný trest (video)

27. marca 2024

27.3.2024 (SITA.sk) –

  • aktualizované 27. marca, 13:14

Najvyšší súd SR na stredajšom verejnom zasadnutí vyhovel dovolaniu na doživotie odsúdeného Róberta Lališa a doživotný trest mu zrušil.

Dôvodom je podľa predsedu dovolacieho senátu Petra Štifta fakt, že skoršími rozhodnutiami súdov bol porušený zákon v neprospech odsúdeného.

Rozhodnutie je právoplatné

Lališa totiž uznal za vinného senát, ktorý schvaľoval dohody o vine a treste s členmi skupiny sýkorovcov Richardom Rakickým a Martinom Kováčom, pričom v rozsudkoch sa spomínal aj Lališ ako člen skupiny.

Najvyšší súd jeho prípad vrátil späť na Špecializovaný trestný súd, ktorý má vec opätovne prejednať v inom zložení senátu. Zároveň obvineného vzali do väzby. Stredajšie rozhodnutie dovolacieho senátu je právoplatné. Lališ, známy aj ako „Kýbel“, bol považovaný za šéfa zločineckej skupiny sýkorovcov.

Para viní bývalý ÚŠP

Obhajca Lališa Marek Para v reakcii na rozhodnutie súdu uviedol, že už v minulosti poukazovali na porušovanie prezumpcie neviny v jeho prípade. Celú vec pritom kladie za vinu Úradu špeciálnej prokuratúry.

„A preto v podstate došlo k zrušeniu Úradu špeciálnej prokuratúry, lebo oni sú až nástojčivo presvedčení o tom, že porušovaním práva môže byť vedené trestné konanie,“ skonštatoval Para.

Deáková sa spravodlivosti nedožije

Matka podnikateľa Romana Deáka Viera Deáková, za ktorého vraždu bol pôvodne „Kýbel“ uznaný za vinného, po rozhodnutí súdu skonštatovala, že s manželom sa spravodlivosti už nedožijú.

„Koľko nocí sme nespali a stále sme dúfali v spravodlivosť. Jednoducho spravodlivosť na Slovensku neexistuje,“ vyhlásila.

Ďalší si odpykávajú tresty

Odvolací senát Najvyššieho súdu SR na verejnom zasadnutí v júni 2018 potvrdil vinu aj tresty pre členov zločineckej skupiny známej ako sýkorovci. Šéf skupiny Róbert Lališ a člen skupiny Ivan Cupper, prezývaný Vincko, dostali právoplatne doživotné tresty.

Ďalší člen skupiny Martin Bihári, prezývaný Rus, išiel do väzenia na 23 rokov. Súd potvrdil aj vinu Alojza Kromku zvaného Lojzo Čistič. Súd mu však trest neuložil, keďže si už odpykáva doživotný trest.

Jozefa R., zvaného Čapica, ktorý si odpykáva trest v Maďarsku a nedal súhlas na konanie v neprítomnosti, súd vtedy vylúčil na samostatné konanie.

Členom sa stal po smrti bossa

Špecializovaný trestný súd ešte predtým uznal „sýkorky“ vinnými zo založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny, z vrážd, všeobecného ohrozenia a iných trestných činov.

Obžalovaní sa priamo alebo ako spolupáchatelia či účastníctvom podieľali na zavraždení bratov Diničovcov, Romana Deáka, Miloša Piliara, Alojza Házyho a Dalera Hlavačku.

Podľa svedkov Kýbel sa šéfom zločineckej skupiny sýkorovcov stal po smrti pôvodného bossa Miroslava Sýkoru, ktorého zavraždili vo februári 1997. Skupina pôsobila v Bratislave a okolí. Živili sa vydieraním, výpalným, vraždami a inou kriminálnou činnosťou.

Viac k témam: Súdy, Sýkorovci
Zdroj: SITA.sk – Šéf sýkorovcov Lališ uspel s dovolaním, najvyšší súd mu zrušil doživotný trest (video) © SITA Všetky práva vyhradené.

Daj vedieť svojím priateľom

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


*