27. septembra 2022

27.9.2022 (Webnoviny.sk) –

• aktualizované 27. septembra 20:24

Slovenskí futbaloví reprezentanti do 21 rokov nezvládli utorkový druhý zápas play-off o postup na budúcoročné majstrovstvá Európy, v poľskom meste Bielsko-Biala podľahli rovesníkom z Ukrajiny 0:3 a nezahrajú si tretíkrát v histórii na kontinentálnom šampionáte.

Zverenci trénera Jaroslava Kentoša zvíťazili v piatkovom úvodnom barážovom dueli v Žiline 3:2, no v druhom nestrelili ani jeden gól. „Katom“ Slovákov bol Danylo Sikan, ktorý zaznamenal v prvej polovici druhého polčasu hetrik.

Majstrovstvá Európy 2023 futbalistov do 21 rokov

• druhý zápas play-off o postup

BIELSKO-BIALA (Poľ.)

Ukrajina – Slovensko 3:0 (0:0), celkové skóre 5:3

Góly: 48., 54. a 66 Sikan, ŽK: 20. Viunnyk, 90. Syrota – 14. Kaprálik, 80. Pokorný, 90. Suslov, rozhodovali: Saggi – Isaksen, Jensen (všetci Nór.)

Zostavy:
Slovensko: Belko – Ďatko, Nemčík, Obert, Mesík – Lavrinčík (62. Goljan), Pokorný, Kadák (63. Myslovič) – Kaprálik (70, Trusa), Strelec (81. Galčík), Suslov
Bielorusko: Trubin – Sych. Talovlerov, Syrota, Drambajev – Kryskiv (89. Želizko), Bondarenko (89. Očeretko), Mychailenko (46. Bražko) – Viunnyk (46. Nazarenko), Sikan (71. Vanat), Sudakov

I. polčas

Prvý polčas začali oba tímy opatrne a veľa gólových šancí si v ňom nevypracovali. Najväčšiu mal v 10. min Suslov, ktorý sa uvoľnil v šestnástke súpera a ocitol sa v ideálnej pozícii sám pred brankárom Trubinom, no ten jeho nevydarenú strelu po zemi chytil.

V 25. min sa zaskvel slovenský gólman Belko, ktorý vybehol proti Sychovi a znemožnil mu lepšie zakončiť. V 29. min musel Belko opäť zasiahnuť po priamom voľnom kope Bondarenka. V 31. min Suslov nebezpečne vystrelil spoza šestnástky a Trubin vyrazil loptu na rohový kop.

II. polčas

V prvej polovici druhého polčasu Slováci doplatili na chyby v obrane. V 48. minúte Belko vybehol proti Sychovi, ktorý stihol poslať loptu pred bránku a nepokrytý Danylo Sikan otvoril skóre zápasu.

Ukrajinci nepoľavili v aktivite a v 54. minúte viedli 2:0. Po centri do šestnástky Belko ešte zasiahol proti hlavičke Sudakova, ale osamotený Sikan opäť dorazil loptu do bránky.

Ten istý hráč v 66. minúte zavŕšil hetrik, Pokorného chybu v rozohrávke využil Kryskiv, ktorý na seba naviazal hráčov a potom poslal prihrávku pred odkrytú bránku Sikanovi. V 69. minúte mal prvú šancu Slovenska Ďatko, jeho prudkú strelu Trubin vyrazil.

V 75. minúte Suslov z priameho kopu trafil do žrde a Obert minul prázdnu ukrajinskú bránku. V 85. minúte ešte Belko zabránil Vanatovi zvýšiť vedenie Ukrajiny, v nadstavenom čase Myslovič z diaľky otestoval pozornosť Trubina.

Hlasy

„V prvom polčase sme boli dobrí aj v defenzíve, mali sme príležitosti na gól. Škoda, že Suslov nevyužil ani tú najväčšiu. O všetkom rozhodol úvod druhého polčasu. My sme chceli ísť za gólom, ale inkasovali sme dvakrát, lebo nám nefungovala obrana. Napriek nepriaznivému stavu sme zvýšili aktivitu, lenže sme spravili chybu pri výstavbe útoku a súper sa presadil aj tretí raz. Striedaniami sme sa snažili niečo zmeniť, oživiť hru, ale Ukrajinci si víťazstvo a postup skúsene ustrážili,“ uviedol tréner Jaroslav Kentoš po zápase podľa oficiálneho webu Slovenského futbalového zväzu (SFZ).

„Nezvládli sme to. Mali sme šance v prvom aj druhom polčase. Futbal je o góloch a bohužiaľ sme ich nedali a súper ich dal viac. Môžeme si za to sami, sme v tom všetci ako tím,“ povedal sklamaný kapitán slovenskej dvadsaťjednotky Peter Pokorný vo videu na webe RTVS.

„Je to ťažké, boli sme blízko. V polčase sme ešte mali dobrý výsledok, ale urobili sme dve chyby v úvode druhého polčasu. Také kvalitné mužstvo ako Ukrajinci si to postrážili a zaslúžene postúpili,“ doplnil stredopoliar Tomáš Suslov.

Viac k témam: Kvalifikácia o postup na ME 2023 hráčov do 21 rokov
Zdroj: Webnoviny.sk – Sen „dvadsaťjednotky“ o európskom šampionáte sa rozplynul za 18 minút, postup Ukrajiny zariadil hetrikom Sikan © SITA Všetky práva vyhradené.