Šimkovičová sa správa škandalózne a nedemokraticky, reaguje Jaurová na odvolanie dvoch riaditeliek

25. marca 2024

25.3.2024 (SITA.sk) – Poslankyňa Národnej rady SR za hnutie Progresívne Slovensko (PS) Zora Jaurová je toho názoru, že ministerka kultúry Martina Šimkovičová (nom. SNS) odvoláva škandalózne, netransparentne a nedemokraticky.

Uviedla to v reakcii na to, že Šimkovičová odvolala k pondelňajšiemu dňu z funkcií riaditeľky Slovenskej národnej knižnice (SNK) a Medzinárodného domu umenia pre deti Bibiana.

Očakáva sporné nominácie

„Opäť bez udania dôvodu a bez akéhokoľvek rozhovoru s nimi. Toto sa už pri ministroch SNS stáva pravidlom, najmä, ak potrebujú uvoľniť miesto pre iného kontroverzného človeka spojeného s SNS. Ani teraz neočakávame nič iné, ako čisto stranícke a odborne sporné nominácie na “uvoľnené” pozície,“ vyjadrila sa poslankyňa.

Jaurová tiež poukázala na túto prax aj v kontexte pripravovaných zmien vo verejnoprávnom telerozhlase, ktoré podľa nej majú za cieľ najmä odstránenie súčasného riaditeľa RTVS Ľuboša Machaja.

„Martina Šimkovičová takmer každý deň odhaľuje nové dôvody, pre ktoré nikdy nemala byť ministerkou kultúry, a pre ktoré bude v apríli čeliť odvolávaniu,“ uzavrela Jaurová.

Odvolanie bez udania dôvodu

Ministerka kultúry odvolala riaditeľku Medzinárodného domu umenia pre deti Bibiana Zuzanu Liptákovú aj generálnu riaditeľku SNK v Martine Katarínu Krištofovú.

Ako informovala riaditeľka Odboru komunikácie MK SR Petra Bačinská, obe riaditeľky vo funkcii skončia ku dnešnému dňu. Bačinská doplnila, že v prípade Liptákovej šéfka rezortu kultúry využila zákonnú možnosť odvolania bez udania dôvodu.

„Generálna riaditeľka národnej knižnice končí vzhľadom na nedostatočné zabezpečenie inštitúcie voči kybernetickým útokom, nedostatočnú ochranu nehmotného kultúrneho dedičstva a pochybenia v manažérskej činnosti,“ ozrejmila druhú personálnu zmenu.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Viac k témam: Bibiana – Medzinárodný dom umenia pre deti, Ministerka kultúry SR, Odvolanie z funkcie
Zdroj: SITA.sk – Šimkovičová sa správa škandalózne a nedemokraticky, reaguje Jaurová na odvolanie dvoch riaditeliek © SITA Všetky práva vyhradené.

Daj vedieť svojím priateľom

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


*