Súdny dvor EÚ by sa mal vyjadriť k novele Trestného zákona, vyzývajú opoziční poslanci Ústavný súd

11. júna 2024

11.6.2024 (SITA.sk) – Opoziční poslanci vyzývajú Ústavný súd SR, aby sa obrátil na Súdny dvor Európskej únie s otázkami, či je vládna novela Trestného zákona v súlade s európskym právom.

Ako na utorkovej tlačovej konferencii povedala poslankyňa Mária Kolíková (SaS), otázky sa majú týkať zrušenia Úradu špeciálnej prokuratúry a tiež zmien trestných sadzieb a premlčacích lehôt pri ekonomických a korupčných trestných činoch.

Na rozpor upozorňuje aj Eurokomisia

„Máme za to, že predtým, ako rozhodne ústavný súd (o súlade novely s ústavou, pozn. SITA), tak by k tomu mal zaujať stanovisko európsky súdny dvor,“ uviedla Kolíková. Na rozpor novely s európskym právom podľa poslankyne upozorňuje už od konca minulého roku Európska komisia.

„Je to v rozpore so základnou zmluvou, ktorá súvisí s fungovaním Európskej únie a ktorá sa týka ochrany európskych peňazí. Kde sa priorite očakáva, že krajiny zavedú účinný systém pre boj s korupciou,“ skonštatovala poslankyňa.

Podnety od prezidentky

Ústavný súd SR vo februári prijal na ďalšie konanie podnety prezidentky a opozičných poslancov parlamentu k vládnej novele Trestného zákona a pozastavil účinnosť niektorých častí novely.

Predmetné časti sa týkajú znižovania trestných sadzieb a skracovania premlčacích lehôt za niektoré trestné činy alebo navrhovanej kompetencie ministra spravodlivosti zasahovať do schválených dohôd o vine a treste.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Viac k témam: Novela Trestného zákona
Zdroj: SITA.sk – Súdny dvor EÚ by sa mal vyjadriť k novele Trestného zákona, vyzývajú opoziční poslanci Ústavný súd © SITA Všetky práva vyhradené.

Daj vedieť svojím priateľom

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


*