Taliansky súd potvrdil vydanie kňaza hľadaného za vraždu a mučenie počas argentínskej vojenskej diktatúry

15. októbra 2023

15.10.2023 (SITA.sk) – Najvyšší trestný súd v Taliansku potvrdil vydanie talianskeho kňaza, ktorého hľadala Argentína pre obvinenia z vraždy a mučenia počas vojenskej diktatúry v tejto juhoamerickej krajine v rokoch 1976 – 1983. Zároveň zamietol kňazovo odvolanie.

Boj za spravodlivosť

Právnik Arturo Salerni, ktorý v tomto prípade zastupoval Argentínu, pre agentúru AP povedal, že rozhodnutie talianskeho kasačného súdu v prípade kňaza Franca Reverberiho potvrdzuje predchádzajúce rozhodnutie bolonského odvolacieho súdu a je teraz definitívne.

Taliansky minister spravodlivosti Carlo Nordio má teraz 45 dní na vydanie dekrétu, ktorý požaduje vydanie 86-ročného Reverberiho. Ten pôsobil počas argentínskej vojenskej diktatúry ako vojenský duchovný.

„Boj za pravdu a spravodlivosť, ktorý viedli predovšetkým rodiny obetí strašných rokov argentínskej diktatúry, dosiahol ďalší dôležitý výsledok,“ povedal Salerni. „Toto rozhodnutie potvrdzuje univerzálnu jurisdikciu v oblasti porušovania ľudských práv,“ dodal.

Sprisahanie s armádou

Reverberi v súčasnosti žije v malom mestečku Sorbolo v regióne Emilia-Romagna na severe Talianska, kde sa narodil.

Kňaz, ktorý má talianske občianstvo, je hľadaný Argentínou pre obvinenia vrátane napomáhania k zabitiu 22-ročného Josého Guillerma Beróna v roku 1976 a zo sprisahania s armádou pri mučení niekoľkých ďalších mužov. K údajnému mučeniu došlo v meste San Rafael neďaleko Mendozy v Argentíne.

Reverberi emigroval z Talianska do Argentíny, keď mal asi sedem rokov. Z Argentíny odišiel v roku 2011 po tom, ako sa v provincii Mendoza konal prvý súdny proces za zločiny proti ľudskosti spáchané počas diktatúry a svedectvá preživších a rodinných príslušníkov začali poukazovať na jeho zodpovednosť.

Aktivisti za ľudské práva tvrdia, že počas argentínskej vojenskej diktatúry bolo zabitých alebo zmizlo až 30-tisíc ľudí.

Viac k témam: Kňaz, Taliansky minister spravodlivosti
Zdroj: SITA.sk – Taliansky súd potvrdil vydanie kňaza hľadaného za vraždu a mučenie počas argentínskej vojenskej diktatúry © SITA Všetky práva vyhradené.

Daj vedieť svojím priateľom

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


*