USA umelo vyvolávajú napätie na Blízkom východe, vyhlásila ruská diplomacia

14. júna 2019

MOSKVA 14. júna (WebNoviny.sk) – Rusko v piatok obvinilo Spojené štáty z toho, že vyvolávajú napätie na Blízkom východe. Moskvu nahnevalo, že Washington obvinil zo štvrtkového útoku na dva ropné tankery v Ománskom zálive Irán, hoci na to nemal dostatočné dôkazy.

Iranofóbne stanoviská

Stanoviská Spojených štátov sú podľa ruského ministerstva zahraničných vecí „iránofóbne a umelo vyvolávajú napätie“. Rusko útoky odsudzuje, no uvádza, že na vinníka sa bude dať ukázať až po tom, ako sa uskutoční „dôkladné a nestranné medzinárodné vyšetrovanie“.

Rusko sa zároveň poďakovalo Iránu za to, že pomohlo zachrániť 11 ruských námorníkov, ktorí patrili k posádke jedného z tankerov.

Neznámi páchatelia vo štvrtok v Ománskom zálive zaútočili na japonský ropný tanker Kokuka Courageous a nórsky tanker Front Altair, ktoré po mohutných výbuchoch zachvátili plamene. Posádky oboch plavidiel museli evakuovať, na oboch lodiach bolo po 23 osôb.

Veľká Británia pripravuje zoznam krajín, odkiaľ budú môcť ľudia pricestovať bez povinnosti karantény

3.7.2020 (Webnoviny.sk) - Povinnosť absolvovať karanténu po príchode do Veľkej Británie by sa mala v pondelok prestať vzťahovať na občanov desiatok krajín, naznačili podľ...

Krajina terorizmu

Spojené štáty vzápätí z útokov obvinili Irán, ktorý však ešte predtým vyhlásil, že s nimi nemá nič spoločné. Američania informácie o tom, že za útokom stál Irán, zatiaľ nepodložili žiadnymi dôkazmi.

Šéf americkej diplomacie Mike Pompeo zatiaľ len vyhlásil, že o tom svedčia spravodajské informácie, a povedal, že Irán je jednou z mála krajín v oblasti, ktorá má na takéto útoky kapacity.

Obvinenia smerom k Iránu zopakoval v piatok aj americký prezident Donald Trump, ktorý na rozdiel od šéfa americkej diplomacie volil tradične šťavnatejší jazyk a Irán označil za „krajinu terorizmu“.

K podobným útokom došlo aj presne pred mesiacom, keď neznámi páchatelia zaútočili na štyri ropné tankery Spojených arabských emirátov neďaleko pobrežia tejto krajiny. K týmto útokom sa doteraz nikto neprihlásil. Spojené štáty aj z týchto útokov obvinili Irán, ten to však poprel.

Viac k témam: Ománsky záliv, tanker, útok
Zdroj: Webnoviny.sk – USA umelo vyvolávajú napätie na Blízkom východe, vyhlásila ruská diplomacia © SITA Všetky práva vyhradené.

Daj vedieť svojím priateľom

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


*