V parlamente pokračuje rozprava o PVV. O zážitok, že poslanci sú na ho, sa podelil Šmilňák (naživo)

15. novembra 2023

15.11.2023 (SITA.sk) – V parlamente v stredu od 9:00 pokračuje rokovanie o programovom vyhlásení vlády (PVV) a vyslovení dôvery vládnemu kabinetu. V rozprave v utorok stihlo vystúpiť deväť z 50 prihlásených poslancov.

Ako prvý sa v stredu za rečnícky pult postavil Martin Šmilňák (KDH), ktorý sa v úvode svojho vystúpenia podelil o zážitok z cesty vlakom do Bratislavy, keď si v jednej stanici vypočul, že poslanci sú nám na ho. „Nedokončím to, aby som nebol vulgárny,“ povedal a pokračoval aj zážitkom z vlaku.

Naživo: Rokovanie parlamentu

Písomne prihlásení do rozpravy (50)

  • postupne v rozprave vystupujú

Za poslanecké kluby – Juraj Krúpa (SaS), Igor Matovič (Slovensko), Lucia Plaváková (Progresívne Slovensko), Ján Richter (Smer-SD). Ostatní poslanci a poslankyne – Mária Kolíková (SaS), Roman Mikulec (Slovensko), Milan Majerský (KDH), Martina Holečková (KDH), Jozef Hajko (KDH), Martin Šmilňák (KDH), Vladimíra Marcinková (SaS), Peter Pollák (Slovensko), Michal Truban (PS), Štefan Kišš (Progresívne Slovensko), Simona Petrík (Progresívne Slovensko), Tamara Stohlová (Progresívne Slovensko), Tomáš Valášek (Progresívne Slovensko), Zora Jaurová (Progresívne Slovensko), Alojz Hlina (SaS), Vladimír Ledecký (SaS), Marián Viskupič (SaS), Peter Stachura (KDH), František Majerský (KDH), Marián Čaučík (KDH), Gábor Grendel (Slovensko), Ľubomír Galko (Slovensko), Ondrej Dostál (SaS), Viera Kalmárová (Progresívne Slovensko), Martin Pekár (Progresívne Slovensko), Oskar Dvorák (Progresívne Slovensko), Veronika Remišová (Slovensko), Richard Vašečka (Slovensko), Michal Šipoš (Slovensko), Zuzana Števulová (Progresívne Slovensko), Jaroslav Spišiak (Progresívne Slovensko), Marek Lackovič (Progresívne Slovensko), Ingrid Kosová (Progresívne Slovensko), Dana Kleinert (Progresívne Slovensko), Beáta Jurik (Progresívne Slovensko), Zuzana Mesterová (Progresívne Slovensko), Ján Hargaš (Progresívne Slovensko), Michal Sabo (Progresívne Slovensko), Dávid Dej (Progresívne Slovensko), Irena Biharyová (Progresívne Slovensko), Tomáš Hellebrandt (Progresívne Slovensko), Ondrej Prostredník (Progresívne Slovensko), Darina Luščíková (Progresívne Slovensko), Tina Gažovičová (Progresívne Slovensko), Jana Hanuliaková (Progresívne Slovensko), Veronika Vesláková (Progresívne Slovensko).

Zobraziť fotogalériu k článku:
Rokovanie NR SR o vyslovení dôvery vláde (fotografie)

Programové vyhlásenie vlády predložil v utorok poslancom Robert Fico (Smer-SD) a súčasne ich požiadal o dôveru. K rečníckemu pultu po premiérovi pristúpili aj predseda parlamentu Peter Pellegrini (Hlas-SD) a podpredseda NR SR Michal Šimečka (Progresívne Slovensko).

Fico vo svojom vystúpení v pléne uviedol, že so znením programového vyhlásenia vlády je absolútne stotožnený, keďže bol prítomný pri formulovaní každého jedného odseku a cieľa v dokumente. Podľa premiéra bude „základným prameňom“, o ktorý sa bude opierať činnosť vlády a rozhodnutia vládneho kabinetu, Ústava SR. Taktiež uviedol, že rešpektujú a vážia si členstvo SR v Európskej únii a Severoatlantickej aliancii.

Po Ficovom vystúpení k pultíku v pléne prišiel Igor Matovič (hnutie Slovensko) s tabuľkou, na ktorej mal napísané „klamár bez svedomia“ a nakreslenú červenú šípku, ktorá bola nasmerovaná na predsedu vlády.

Opozičné strany Kresťanskodemokratické hnutie, Sloboda a Solidarita či Progresívne Slovensko avizovali, že PVV nepodporia, a tak nevyslovia dôveru vláde.

K napĺňaniu programového vyhlásenia vlády chce Ficov kabinet pristúpiť s maximálnym nasadením, čo avizuje v dokumente s názvom „Lepšie, pokojnejšie a bezpečnejšie žiť“.

Vláda v dokumente deklaruje, že cieľom je, aby obyvateľstvo Slovenska mohlo po skončení jej mandátu skonštatovať, že „na Slovensku sa žije lepšie, pokojnejšie a bezpečnejšie ako v rokoch 2020 – 2023″.

Programové vyhlásenie vlády ako strategický dokument je podľa jeho tvorcov dôležitý pre obdobie zložitého spoločenského, politického, ekonomického i medzinárodného vývoja. Vláda vo svojom programovom vyhlásení vyjadrila i ambíciu reagovať na okolnosti a udalosti, ktoré majú vplyv na politickú, ekonomickú, sociálnu, finančnú aj právnu situáciu Slovenska a jeho postavenie vo svete.

Vládny kabinet v tomto kontexte poukázal na to, že Slovensko sa za posledné roky prepadlo medzi najchudobnejšie štáty v Európskej únii, verejné financie sú rozvrátené, pričom pred vládou stoja výzvy v podobe vysokého deficitu i rekordného nárastu dlhu, a zároveň je podľa vlády ohrozené i čerpanie prostriedkov z eurofondov a Plánu obnovy.

Kabinet tiež v programovom vyhlásení pripomenul nárast cien, a to najmä v prípade potravín, a dodal, že pred ním stojí aj výzva zaistiť bezpečné dodávky energií za dostupné ceny.

Vláda má tiež v pláne obnoviť sociálny dialóg na všetkých úrovniach a k oprávneným požiadavkám partnerov plánuje pristupovať s rešpektom. Vláda taktiež plánuje zastaviť zneužívanie bezpečnostných zložiek na politické ciele a upokojiť polarizovanú spoločnosť, posilniť chce i suverenitu a štátnosť, národné sebavedomie a zdravé vlastenectvo, ale aj úctu k štátnym symbolom a tradíciám.

V dokumente avizuje aj zámer razantne chrániť obyvateľstvo pred negatívnymi dopadmi nelegálnej migrácie, ktorú podľa nich predošlé tri vlády ignorovali. Kabinet vyjadril i zámer pokračovať v podpore takých riešení konfliktu na Ukrajine, ktoré budú založené na princípoch medzinárodného práva, a to vrátane zvrchovanosti, nezávislosti a územnej celistvosti Ukrajiny, v rámci jej medzinárodne uznávaných hraníc a prirodzeného práva na sebaobranu.

Kabinet doplnil, že k predmetným výzvam sa stavia s rešpektom a chce využiť všetky skúsenosti i ponaučenia z minulosti, aby mohlo obyvateľstvo po skončení ich mandátu skonštatovať, že sa im žije lepšie, pokojnejšie a bezpečnejšie.

„Vláda Slovenskej republiky pri príležitosti predloženia svojho programového vyhlásenia do Národnej rady SR prehlasuje, že základným prameňom, z ktorého vychádza jej program a o ktorý bude opierať svoje rozhodnutia a postoje, je Ústava Slovenskej republiky,“ uviedla v materiáli.

Viac k témam: Ficova vláda 2023 – 2027 (koalícia Smer-SD Hlas-SD SNS), Programové vyhlásenie vlády, Rokovanie NR SR
Zdroj: SITA.sk – V parlamente pokračuje rozprava o PVV. O zážitok, že poslanci sú na ho, sa podelil Šmilňák (naživo) © SITA Všetky práva vyhradené.

Daj vedieť svojím priateľom

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


*