V Tatrách zahynuli dvaja horolezci, ich telá našli pod stenou Ušatej veže

23. februára 2020

23.2.2020 (Webnoviny.sk) – V piatok zahynuli vo Vysokých Tatrách dvaja poľskí horolezci. V sobotu v popoludňajších hodinách boli nájdené ich telá. Nachádzali sa pod stenou Ušatej veže vo Veľkej Zmrzlej doline.

Vo večerných hodinách v piatok bola horským záchranárom nahlásená ich nezvestnosť. Nevrátili sa z výstupu na Kežmarský štít. Rodinní príslušníci nevedeli upresniť, ktorú z horolezeckých ciest mali v pláne vyliezť.

Záchranárom prišiel na pomoc vrtuľník

Auto, ktorým prišli, sa stále nachádzalo na parkovisku Biela voda. V piatok, počas dňa a noci, vo vyšších polohách snežilo a fúkal silný vietor, čo spôsobovalo takmer nulovú viditeľnosť.

V skorých ranných hodinách v sobotu, keď sa počasie zlepšilo, bola o súčinnosť požiadaná letka ministerstva vnútra, ktorej vrtuľník zobral na palubu horských záchranárov.

Aktualizované (utorok): Poznáme lokalizáciu a vek všetkých novo nakazených na koronavírus

Na Slovensku pribudlo 27 pozitívne testovaných ľudí na koronavírus. Momentálne teda evidujeme 363 prípadov. ...

Zásah komplikoval silný vietor

Zo vzduchu prepátrali steny a svahy Kežmarského štítu a okolité vrcholy. Pre silný nárazový vietor sa posádka vrtuľníka nedokázala priblížiť na niektoré miesta. Po viacnásobnom prelete sa vrátili do Starého Smokovca, kde zobrali viaceré skupiny záchranárov Horskej záchrannej služby (HZS) a rozmiestnili ich vrtuľníkom zo všetkých strán Kežmarského štítu.

V popoludňajších hodinách boli nájdené dve telá. Nachádzali sa pod stenou Ušatej veže vo Veľkej Zmrzlej doline. Záchranári HZS pomocou lanovej techniky spustili telá horolezcov z lavínového terénu k Chate pri Zelenom plese a snežným skútrom na prístupovú cestu, kde ich odovzdali polícii a obhliadajúcemu lekárovi.

Viac k témam: horolezci, úmrtie
Zdroj: Webnoviny.sk – V Tatrách zahynuli dvaja horolezci, ich telá našli pod stenou Ušatej veže © SITA Všetky práva vyhradené.

Daj vedieť svojím priateľom

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


*