Video: Polícia pripravuje novinky pre enormný nábor cudzincov na Slovensku

1. februára 2019

BRATISLAVA 1. februára (WebNoviny.sk) – Počet legálne žijúcich cudzincov na Slovensku enormne narastá, s čím sa zvyšuje vyťaženosť administrácie na policajných oddeleniach.

Ako uvádza oficiálna stránka Polície Slovenskej republiky, na Slovensku žije legálne 120-tisíc cudzincov, 65 300 z nich pochádza mimo Európskej únie.

Organizačné zmeny

Po prvýkrát je ich viac ako tých z Európskej únie. Z roka na rok sa počet udelených pobytov cudzincom zvyšuje o 10 až 15 percent. Za šesť rokov sa počet legálne žijúcich cudzincov v SR zdvojnásobil. Len za minulý rok musela polícia spracovať 38 600 žiadostí o pobyt.

Preto už pripravila niekoľko opatrení a ďalšie pripravuje. Základom je zvýšiť kvalitu služieb, ale aj poskytnúť pracovný komfort policajtom.

Ako na facebookovej stránke uviedol riaditeľ Úradu hraničnej a cudzineckej polície Ladislav Csémi, postupne rozširovali stránkové pracoviská v Bratislave, v Michalovciach a v Prešove. Uskutočnili organizačné zmeny na Úrade hraničnej a cudzineckej polície, vykonali legislatívne zmeny a od januára zaviedli systematické prerozdelenie spisov medzi jednotlivými oddeleniami cudzineckej polície.

Novela zákona o pobyte cudzincov

Polícia zaevidovala neúmerný nárast a zároveň neúmerný tlak na vybavovací proces aj vzhľadom na uvedené počty žiadostí o pobyt a náročný proces právneho konania.

„Preto pracujeme na opätovnej novele zákona o pobyte cudzincov s cieľom uľahčenia vybavovacieho procesu. Pokračovať budeme aj v prestavovaní priestorov oddelení cudzineckej polície v Dunajskej Strede a v Žiline, a do troch mesiacov otvoríme nové oddelenie v Ružomberku, tak, aby všetky oddelenia spĺňali štandardy stránkových pracovísk a zlepšili prostredie nielen pre žiadateľov, ale aj pre policajtov. V priebehu niekoľkých týždňov predstavíme aj celoslovenský objednávací systém pre všetky kategórie cudzincov s tým, že to doposiaľ bolo možné len pre zamestnancov strategických podnikov. Týmito opatreniami chceme dosiahnuť primerané poskytnutie služieb pri udeľovaní pobytov, avšak pri dodržaní zásad bezpečnosti SR a riadenej migrácie, čo je našou prvoradou úlohou,“ avizoval Csémi.

Viac k témam: Európska únia, Polícia SR, Úrad hraničnej a cudzineckej polície
Zdroj: Webnoviny.sk – Video: Polícia pripravuje novinky pre enormný nábor cudzincov na Slovensku © SITA Všetky práva vyhradené.

Daj vedieť svojím priateľom

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


*