Viete, kam a ako správne umiestniť drez v kuchyni?

28. januára 2022

Nielen výber, ale aj umiestnenie zdanlivo tak bežnej veci ako je kuchynský drez, musí zodpovedať určitým pravidlám a štandardom. Ak preto inštalujete túto dôležitú súčasť do kuchyne prvýkrát alebo ak chcete nahradiť existujúci model novým, mali by ste postupovať na základe niektorých odporúčaní.

Aj vďaka nim si budete viac užívať nielen jeho služby, ale aj krásu. Poďme sa teda spoločne pozrieť na kroky, ktorých sa to týka a môžete s ich pomocou ušetriť aj pri novom ročnom vyúčtovaní.

Základom úspechu je správna veľkosť

Podľa toho, koľko miesta potrebujete na sekanie, mixovanie a miesenie, musíte prispôsobiť aj veľkosť vášho nového kuchynského drezu. Mal by vyhovovať všetkým vašim individuálnym potrebám.

Avšak, malá kuchyňa s malým pracovným priestorom nemusí nutne znamenať malý drez: veľký kuchynský drez možno nainštalovať aj bez pridruženého odkvapkávača. Správne príslušenstvo, ako sú závesné sitá alebo doska na krájanie, nahradí stratený priestor. Ak potrebujete v dreze viac miesta a chcete vyčistiť veľké hrnce, dobrou voľbou je veľký a hlboký drez, ktorý musí byť zároveň  umiestnený v dostatočnej vzdialenosti od novej elektrickej zásuvky. Odporúča sa minimálne 60 cm.

Ak máte na pracovnej doske viac miesta, dvojumývadlo sa môže vyplatiť. Najmä ak radi umývate riad alebo varíte väčšie menu, dvojitý drez vám umožní pohodlnú prácu na pracovnej doske. Jedna nádoba môže slúžiť napríklad na namáčanie riadu, zatiaľ čo uvarené cestoviny odtekajú v druhej nádobe.

Materiál, ktorý najlepšie rozumie vašim potrebám

Ako nenáročná na údržbu a ako robustný je váš nový drez do značnej miery závisí od materiálu. Najžiadanejšie sú nerez, keramika a granit.

Stále moderné nerezové drezy sú vyrobené z nehrdzavejúcej ocele a vďaka svojej pasívnej vrstve len ťažko prepustia nečistoty. Tenká oxidová vrstva zabraňuje hrdzaveniu ocele, takže nečistoty a škvrny zostávajú na povrchu a dajú sa odstrániť vlhkou handričkou. Nerezová oceľ je tiež odolná voči prasknutiu a robustná. Okrem toho materiál neabsorbuje baktérie a nevydáva z jedla žiadnu vôňu ani chuť.

Keramika je kompozitný materiál vyrobený z hliny a surovín, ako je kremeň alebo šamot. Extrémne vysoké teplo pri výpale, viac ako 1200 °C stláča materiál pri výrobe a zaisťuje stabilitu a odolnosť. Považuje sa za mimoriadne ťažký. V kuchyni ponúka tú výhodu, že baktériám neponúka takmer žiadnu živnú pôdu. Keramika sa navyše ľahko čistí, je odolná voči teplu a poškriabaniu .

Granitové drezy nie sú vyrobené zo 100 % kamenného materiálu, ale z kompozitu zloženého z kremeňa, akrylu a iných komponentov. V tejto súvislosti sa o ňom hovorí aj ako o umelom kameni. Takéto drezy sú odolné voči nárazom a teplu, bez zápachu a bezpečné pre potraviny. Sú dostupné v mnohých farbách a dajú sa zladiť s pracovnou doskou. Granitové drezy sú zvyčajne lacnejšie ako keramické drezy, takže si ich ľudia dnes veľmi obľúbili.

Zvážte, ktoré z vyššie spomenutých vecí od kuchynského drezu požadujete vy a vyberte si na základe dostupných možností pre vás to najlepšie riešenie!

Daj vedieť svojím priateľom

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


*