Vojna v Afganistane by sa mohla skončiť, USA dosiahli pokrok v mierovej dohode s Talibanom

29. januára 2019

KÁBUL 29. januára (WebNoviny.sk) – Americký osobitný vyslanec pre zmierenie Zalmay Khalilzad a zástupcovia hnutia Taliban „dospeli k značnému pokroku„. V pondelok to potvrdil diplomat, ktorý so zástupcami hnutia rokoval pred šiestimi dňami v Katare.

Predmetom diskusií bolo dosiahnutie mierovej dohody, ktorá by ukončila 17-ročnú vojnu v Afganistane. Khalilzad vyzval militantov, aby pristúpili k priamemu rokovaniu s vládou afganského prezidenta Ašrafa Ghaního.

Jeho kancelária pritom v pondelok vyhlásila, že katarský samit nepriniesol žiaden pokrok v súvislosti s dočasným prímerím. Ghaní tiež zopakoval žiadosť, aby Taliban súhlasil s rokovaním s afganskou vládou.

Dosiahli sme pokrok v oblasti dôležitých otázok a dosiahli sme všeobecnú dohodu v súvislosti s niekoľkými veľmi dôležitými problémami. Čaká nás ešte veľa práce pred tým, ako budeme môcť povedať, že sme v našom úsilí uspeli. Po prvý raz však verím, že môžem povedať, že sme dosiahli značný pokrok,“ vyjadril sa Khalilzad vo vyhlásení, ktoré zverejnilo veľvyslanectvo Spojených štátov.

Viac k témam: Afganistan, mierové rozhovory, Spojené štáty americké, Taliban
Zdroj: Webnoviny.sk – Vojna v Afganistane by sa mohla skončiť, USA dosiahli pokrok v mierovej dohode s Talibanom © SITA Všetky práva vyhradené.

Daj vedieť svojím priateľom

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


*