Zákaz fajčenia v reštauráciách by sa mohol rozšíriť aj na terasy. Privítali by ste to?

12. októbra 2019

12.10.2019 (Webnoviny.sk) – Zákaz fajčenia v reštaurácii by sa mohol rozšíriť aj na terasy, kde sa podávajú jedlá. Navrhujú to poslanci Katarína Cséfalvayová, Martin Fedor a Marek Krajčí. Na októbrovú schôdzu parlamentu predložili návrh novely zákona o ochrane nefajčiarov.

Nesystémový návrh

Generálny manažér Asociácie hotelov a reštaurácií Slovenska Marek Harbuľák pre agentúru SITA povedal, že ide o nesystémový návrh, ktorý so sebou nesie „ďalšie náklady a zbytočné obmedzenia pre niektoré prevádzkarne“. Podľa neho je ochrana nefajčiarov v zariadeniach verejného stravovania dostatočná.

Predkladatelia návrhu argumentujú, že návštevníci zariadení spoločného stravovania, ktorí konzumujú pokrmy vo vonkajších priestoroch, ako sú napríklad terasy, altánky a akékoľvek vonkajšie sedenie, nie sú dostatočne chránení pred dymom z tabakových výrobkov iných zákazníkov sediacich v ich blízkosti.

Tvrdia, že z hľadiska zdravia je to pre stravujúcich sa návštevníkov zariadení ešte viac škodlivé ako napríklad fajčenie na zastávkach.

Ján Volko má olympijské hry na dosah, patrí medzi Top 30 najlepších šprintérov sveta

28.2.2020 (Webnoviny.sk) - Najlepší slovenský šprintér Ján Volko sa vďaka svojim výsledkom v prestížnom seriáli World Athletics Indoor...

Ďalšie náklady a zbytočné obmedzenia

Asociácia hotelov a reštaurácií Slovenska tvrdí, že práve vonkajšie terasy, vzhľadom na umiestnenie, sú často priestorom určeným pre potreby fajčiarov v prevádzkach, kde nedošlo, napríklad z dôvodu vysokých nákladov, k oddeleniu v zmysle platných predpisov.

„Ak chceme meniť úroveň nastavenie ochrany nefajčiarov, ktorú považujeme v súčasnosti za naozaj dostatočnú, je potrebné pripraviť inú reguláciu na základe celospoločenskej diskusie a nenavrhovať čiastočné úpravy len pre vybrané prevádzkarne. Tie sú totiž nesystémové, znamenajú len ďalšie náklady a zbytočné obmedzenia pre niektoré prevádzkarne. Rozhodnutie je potrebné nechať na spotrebiteľa a prevádzkovateľa,“ povedal Harbuľák pre agentúru SITA.

Viac k témam: Asociácia hotelov a reštaurácií Slovenska, fajčenie, protifajčiarsky zákon, zákaz fajčenia
Zdroj: Webnoviny.sk – Zákaz fajčenia v reštauráciách by sa mohol rozšíriť aj na terasy. Privítali by ste to? © SITA Všetky práva vyhradené.

Daj vedieť svojím priateľom

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


*