Žiaci si prevezmú výpisy vysvedčenia a čakajú ich polročné prázdniny

31. januára 2019

BRATISLAVA 31. januára (WebNoviny.sk) – Viac ako 680-tisíc žiakov si vo štvrtok prevezme hodnotenie za prvý polrok školského roka 2018/2019. Pre viac ako 57-tisíc prvákov ZŠ to bude ich prvé takéto komplexné hodnotenie, ktoré si odnesú zo školy domov.

Výpis slovného hodnotenia alebo klasifikácie prospechu a správania odovzdajú triedni učitelia svojim žiakom v 2321 základných a 837 stredných školách, vrátane špeciálnych.

Slovné hodnotenie

Ako agentúru SITA informoval odbor komunikácie a protokolu rezortu školstva, žiak sa hodnotí podľa úrovne dosiahnutých výsledkov a jeho prospech v jednotlivých vyučovacích predmetoch sa klasifikuje určenými stupňami.

Pre prípravný a nultý ročník, ako aj prvý až štvrtý ročník základnej školy sa hodnotenie môže vykonať slovne stupňami: dosiahol veľmi dobré výsledky, dosiahol dobré výsledky, dosiahol uspokojivé výsledky, dosiahol neuspokojivé výsledky.

Súčasťou ich výpisu vysvedčenia môže byť taktiež slovný komentár, v ktorom učiteľ zhodnotí vedomosti, zručnosti, návyky a postoje žiaka. Obsah slovného komentára má byť zameraný na pozitívnu motiváciu k ďalšiemu vzdelávaniu. Nesmie obsahovať negatívne odsudzujúce výroky, ale má pôsobiť vždy konštruktívne a povzbudzujúco.

Vydanie výpisu je povinnosťou

Výpis vysvedčenia nie je verejnou listinou ako samotné vysvedčenie, preto môže byť vytlačený na bežný kancelársky papier. Formu, náležitosti a spôsob odovzdania výpisu si určuje škola alebo triedny učiteľ. Vydanie výpisu hodnotenia je pre školy povinnosťou, ktorá vyplýva zo zákona.

Túto zmenu priniesla novela zákona o výchove a vzdelávaní z roku 2011 a jej cieľom bolo ušetriť školám časť administratívnej práce. Vysvedčenie za prvý polrok sa vydáva iba na základe žiadosti plnoletého žiaka, zákonného zástupcu alebo zástupcu zariadenia a následne sa musí vrátiť.

Školákov po prevzatí polročného hodnotenia čakajú jednodňové prázdniny, ktoré budú v piatok 1. februára.

Viac k témam: polročné prázdniny, polročné vysvedčenie, školstvo, stredné školy, základné školy
Zdroj: Webnoviny.sk – Žiaci si prevezmú výpisy vysvedčenia a čakajú ich polročné prázdniny © SITA Všetky práva vyhradené.

Daj vedieť svojím priateľom

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


*