Žilinskí colníci zaistili balík z Thajska, obsahoval vzácnu chránenú rastlinu (foto)

23. mája 2023

23.5.2023 (SITA.sk) – Na žilinskej vyclievacej pošte zaistili príslušníci finančnej správy balík z Thajska so vzácnou rastlinou, ktorej dovoz je zakázaný. Informovala o tom hovorkyňa Colného úradu Žilina Božena Chríbiková.

Príslušníci finančnej správy ju našli pri colnej kontrole po otvorení kartónovej krabice. „Rastina bola zabalená v papieri s popisom Operculicarya pachypus. Zásielku si cez internetový obchod objednal muž z Trenčína. Podľa vlastných slov nemal vedomosť o tom, že 17 centimetrov dlhá rastlina vrátane koreňa podlieha ochrane a je predmetom dohovoru CITES. Chýbali mu potrebné povolenia aj rastlinolekárske osvedčenie,“ uviedla Chríbiková.

Zásielkou sa zaoberal aj Vedecký orgán SR. „Zistil, že dovážaným živým organizmom je vzácny druh rastliny pôvodom z Madagaskaru, ktorý je zaradený v Červenom zozname ohrozených druhov Svetovej únie ochrany prírody s klesajúcim populačným trendom. Jeho spoločenská hodnota je vyčíslená na 1200 eur,“ uviedla Chríbiková.

Doplnila, že rastlinu nemohli prepustiť do voľného obehu, a preto ju umiestnili v Arboréte Borová Hora, kde jej venujú odbornú starostlivosť.

Viac k témam: Colníci, Internetový obchod, Rastlina
Zdroj: SITA.sk – Žilinskí colníci zaistili balík z Thajska, obsahoval vzácnu chránenú rastlinu (foto) © SITA Všetky práva vyhradené.

Daj vedieť svojím priateľom

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


*