Aktualizované (piatok): Skvelá správa! Na Slovensku sa zvýšia dôchodky

12. júna 2020

Od júla porastie suma životného minima, ktoré má vplyv aj na výšku niektorých dávok, napríklad predčasnej a minimálnej penzie. 

Od júla sa táto suma zvýši na 214,86 eur. Zvýši sa tak aj minimálna suma dôchodku či minimálna suma predčasnej penzie.

„Jednou z podmienok vzniku nároku na predčasný starobný dôchodok je to, že jeho výška ku dňu, od ktorého poistenec žiada o jeho priznanie, presahuje 1,2-násobok životného minima pre jednu plnoletú fyzickú osobu, alebo ak si poistenec sporil v II. pilieri, súčet predčasného starobného dôchodku z I. piliera a predčasného starobného dôchodku z II. piliera je vyšší ako 1,2-násobok životného minima,“ vysvetlil riaditeľ komunikačného oddelenia Sociálnej poisťovne Peter Višváder. Od 1. júla tak nárok na predčasný starobný dôchodok vznikne nie od 252,30 eura mesačne tak ako je to doteraz, ale od sumy 257,80. Ak Sociálna poisťovňa budúcemu predčasnému dôchodcovi vypočíta nižšiu sumu, žiadosť zamietne.

Okrem toho sa človek, ktorý žiada o tento druh dávky, musí vyrovnať s faktom, že mu za každý mesiac zo sumy dôchodku ubudne pol percenta. „Suma predčasného dôchodku sa zníži o 0,5 % za každých začatých 30 dní odo dňa vzniku nároku na predčasný dôchodok do dovŕšenia dôchodkového veku. Ďalšími podmienkami na jeho priznanie je minimálne pätnásť odpracovaných rokov a do riadneho starobného dôchodku vám nesmú chýbať viac ako dva roky,“ vraví Višváder.

Prezidentka Čaputová odovzdala poverovacie listiny novým slovenským veľvyslancom (foto)

22.7.2021 (Webnoviny.sk) - Prezidentka Zuzana Čaputová vo štvrtok 22. júla odovzdala poverovacie listiny...

 „Hranice minimálneho dôchodku určuje vždy výška životného minima platná v II. polroku predchádzajúceho roka,“ dodal Peter Višváder. Najnižšia hranica minimálneho dôchodku za 30 rokov sa zvýši z 334,30 eura mesačne na 360,40.

Daj vedieť svojím priateľom

3 komentárov na “Aktualizované (piatok): Skvelá správa! Na Slovensku sa zvýšia dôchodky

 • Magdalena píše:
  Váš komentár čaká na schválenie.

  čkať

 • Eva píše:
  Váš komentár čaká na schválenie.

  Ja mám 37 rokov praxe vo svojom odbore , strednú ekonomickú školu s maturitou a podľa Dankovej tabuľky mám minimálny dôchodok. Vďaka Dankovi /hoci mám na neho svoj negatívny názor/ mi budú aspoň rýchlejšie a viac zvyšovať dôchodok, ako predtým. Zarábala som primerane tej dobe a vzorce sú také, že nám narodeným v 50-tych rokoch, vyšli smiešne dôchodky . Každý sa na dôchodky sťažuje a nik nehovorí, že treba prehodnotiť vzorce na ich výpočet.

 • Ľudovít Čierny píše:

  Dobre,treba pridať,tým čo majú najnižšie dôchodky. Ja som pracoval v baníctve celý svoj pracovný život. Poctivo som platil nemalé dane 40 rokov. Keď prišiel čas na zaslúžený dôchodok,tak Fico schválil,že tí čo majú vyššie dôchodky,musia byť solidárni. Siahol na môj banícky dôchodok a podľa mojich kolegov,ktorých sa to pred tým schválením netýkalo,som si porovnal rozdiel. Takže mi vyšlo ,že mi ten (—–),vzal minimálne 120 €. Každý mesiac 18-teho,sa tomu(——–) musí riadne čakať !!!!

 • Helena Kurčíková píše:

  A čo starodôchodcovia, tí musia stále živoriť?

 • Alena Karabová píše:

  A bude sa zvyšovať aj renta z choroby z povolania?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


*