Biden, Trudeau a Stubb chcú spoločne budovať flotilu ľadoborcov, svetoví lídri diskutovali o téme na samite NATO

11. júla 2024

11.7.2024 (SITA.sk) – Spojené štáty, Kanada a Fínsko budú spolupracovať na budovaní svojich flotíl ľadoborcov. Chcú tak posilniť svoju obranu v Arktíde, kde je Rusko čoraz aktívnejšie. Oznámil to vo štvrtok Biely dom.

„Bez tejto dohody by sme riskovali, že naši protivníci získajú výhodu v špecializovanej technológii s obrovským geostrategickým významom,“ povedal zástupca poradcu Bieleho domu pre národnú bezpečnosť Daleep Singh.

Singh poznamenal, že USA majú iba dva ľadoborce, ktoré sa blížia ku koncu životnosti. Podľa údajov americkej pobrežnej stráže má Fínsko 12 ľadoborcov a Kanada deväť, kým Rusko ich má 36.

Americký prezident Joe Biden, kanadský premiér Justin Trudeau a fínsky prezident Alexander Stubb diskutovali o pakte pri budovaní flotíl ľadoborcov počas tohtotýždňového samitu NATO.

Viac k témam: Americký prezident, Arktída, Fínsky prezident, Kanadský premiér, Samit NATO, Spolupráca, výstavba ľadoborcov
Zdroj: SITA.sk – Biden, Trudeau a Stubb chcú spoločne budovať flotilu ľadoborcov, svetoví lídri diskutovali o téme na samite NATO © SITA Všetky práva vyhradené.

Daj vedieť svojím priateľom

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


*