Čína otvorila severnú časť Mount Everestu pre horolezcov, musia mať negatívny test a dodržiavať odstupy

7. mája 2021

7.5.2021 (Webnoviny.sk) – Čína otvorila severnú stranu Mount Everestu pre necelé štyri desiatky horolezcov, ktorí musia absolvovať testy na koronavírus a pri zdolávaní najvyššieho vrchu sveta dodržiavať odstup.

Tridsaťosem ľudí, ktorí dostali v Číne povolenie, musia prísť z častí Číny, kde je nízke riziko nákazy a musia mať pred výstupom dobrý zdravotný stav, informovali štátne médiá. Horolezci si musia pravidelne merať teplotu, používať kyslíkové fľaše a dodržiavať odstup štyri metre od ďalších horolezcov. Pred výstupom dostanú tvárové masky, teplomery a dezinfekciu.

Potrebná je registrácia

Šéf úradu, ktorý dohliada na čínske horolezecké operácie, Nyima Tsering uviedol, že s Nepálom prekonzultujú horolezecké harmonogramy z južnej, nepálskej, strany, aby sa skupiny horolezcov nestretli. Ľudia, ktorí nie sú registrovaní na výstup na čínskej strane, majú prísny zákaz tam ísť.

Viac o téme: Koronavírus

Čína aj Nepál vlani pre pandémiu uzavreli Mount Everest pre zahraničných horolezcov. Pandemickú prestávku vlani Čína využila na upratovanie a zniesla okolo šesť ton odpadu. V tejto sezóne však napriek rastúcemu počtu infekcií koronavírusom Nepál povolil zahraničných horolezcov a najmenej jeden – Nór – minulý mesiac potvrdil, že sa nakazil.

Nepálski horolezeckí predstavitelia popreli prepuknutie koronavírusu na hore, pričom sa odvolávali na výškovú chorobu a ďalšie problémy, ktoré sú pre dané prostredie bežné.

Nepál zastavil všetky lety

Nepál sa potýka s nárastom infekcií a tento týždeň v rámci prísneho lockdownu v hlavnom meste a ďalších veľkých mestách zastavil všetky lety. Naopak Čína, kde sa ochorenie COVID-19 po prvý raz objavilo, má domáci prenos vírusu zväčša pod kontrolou, no udržiava opatrenia ako zdravotné kontroly a tiež je na pozore pred importovanými prípadmi koronavírusu.

V roku 2019 zdolávalo Mount Everest zo severnej strany 362 horolezcov, z toho 241 sa dostalo na vrchol. Z nepálskej strany vystúpilo na horu o trochu viac ľudí, uvádza agentúra AP.

Viac k témam: bezpečnostné opatrenia, horolezci, Koronavírus, Mount Everest
Zdroj: Webnoviny.sk – Čína otvorila severnú časť Mount Everestu pre horolezcov, musia mať negatívny test a dodržiavať odstupy © SITA Všetky práva vyhradené.

Daj vedieť svojím priateľom

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


*