Demokrati poukazujú na farizejstvo Pellegriniho, za jeho vlády odovzdali časť letiska na Sliači výlučne pre Američanov

26. marca 2024

26.3.2024 (SITA.sk) – Zmluva k obstaraniu štrnástich stíhačiek F-16, ktorú schválila vláda Petra Pellegriniho a podpísal vtedajší minister Peter Gajdoš (SNS), obsahuje klauzulu odovzdania časti územia letiska na Sliači do výlučného užívania americkej strany.

Bývalý minister obrany Jaroslav Naď a analytička Monika Podhorány Masariková hovoria, že podľa zmluvy majú do časti letiska prístup výlučne Američania a slovenskí občania jedine na základe potrebného predchádzajúceho súhlasu vlády USA.

Informovala o tom hovorkyňa strany Demokrati Martina Kakaščíková.

Ústa plné suverenity

Predseda Demokratov Naď tvrdí, že ide o ďalšie farizejstvo zo strany prezidentského kandidáta.

„Peter Pellegrini má ústa plné suverenity. Nazýval nás vlastizradcami a spolu s Ficom strašil, že ideme odovzdať Američanom letisko Sliač. Čuduj sa svete, bola to jeho vláda, ktorá súhlasila s odovzdaním suverenity nad časťou vojenského letiska Sliač vláde USA,“ uviedol bývalý minister obrany.

Viac o téme: Prezidentské voľby na Slovensku 2024

Tvrdenie Naď podporil dokumentom v anglickom jazyku, ktorý je podľa hovorkyne verejne dostupný na internetovej stránke rezortu obrany.

Otázkou na vládu podľa neho je, čo sa bude vo vyhradených priestoroch robiť a prečo o takejto závažnej skutočnosti neboli informovaní občania Slovenskej republiky.

Vstup iba pre Američanov

„Na mieste je tiež otázka, či k vzdaniu sa suverenity nad časťou letiska Sliač nepotrebovala vláda Petra Pellegriniho schválenie zodpovedajúcich ústavných orgánov, respektíve, či existuje k tomuto závažnému rozhodnutiu stanovisko Ústavného súdu SR, po ktorom tak volal práve Peter Pellegrini pri schvaľovaní Dohody o obrannej spolupráci s USA,“ poznamenal.

Podľa obrannej analytičky Podhorány Masarikovej bude na základe podpisu na letisku priestor, kam budú mať vstup výlučne Američania a osoby, ktorým to americká vláda vopred odsúhlasí.

„Toto je reálna strata suverenity a zvrchovanosti nad územím Slovenskej republiky. Ak nebudú súhlasiť so vstupom slovenských osôb, jednoducho ho neumožnia,” doplnila.

Agentúra SITA požiada o vyjadrenie predsedu Národnej rady SR Petra Pellegriniho.

Viac k témam: Kandidát na prezidenta Peter Pellegrini (Prezidentské voľby 2024), Prezidentské voľby na Slovensku 2024
Zdroj: SITA.sk – Demokrati poukazujú na farizejstvo Pellegriniho, za jeho vlády odovzdali časť letiska na Sliači výlučne pre Američanov © SITA Všetky práva vyhradené.

Daj vedieť svojím priateľom

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


*