Európska únia je pripravená pomôcť pri obnovení rozhovorov o znovuzjednotení Cypru

5. marca 2021

5.3.2021 (Webnoviny.sk) – Európska únia je pripravená „aktívne prispieť“ k oživeniu nečinných rozhovorov o znovuzjednotení etnicky rozdeleného Cypru. Uviedla to v piatok cyperská vláda.

Jej hovorca Kyriakos Koushos uviedol, že šéf európskej diplomacie Josep Borrell počas stretnutia s prezidentom Nicosom Anastasiadesom v Nikózii vyjadril pripravenosť bloku na pomoc pri naštartovaní mierových rozhovorov.

Mierová dohoda

Borrell povedal Anastasiadesovi, že podľa EÚ mierová dohoda musí vychádzať z rámca Organizácie Spojených národov (OSN), ako aj základných zásad a právnych predpisov EÚ.

Borrelova návšteva na Cypre predchádza plánovanému neformálnemu aprílovému stretnutiu vo Švajčiarsku, ktoré organizuje šéf OSN António Guterres.

Prokurátor žiada v rámci akcie Víchrica pre sudcu Lindtnera aj podnikateľa Kollára dlhšiu väzbu

20.4.2021 (Webnoviny.sk) - Dozorový prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry žiada pre...

Na ňom sa stretnú zástupcovia oboch cyperských strán, ako aj tzv. garanti východného Stredomoria Grécko a Turecko spoločne s niekdajšou koloniálnou mocnosťou – Spojeným kráľovstvom.

Sever a juh

Cieľom bude posúdiť, či existuje dostatočný základ na obnovenie procesu zastaveného v roku 2017.

Severocyperská turecká republika, ktorú uznáva iba Turecko, vznikla v roku 1974 v reakcii na puč s cieľom pripojiť ostrov ku Grécku.

Národnostne zmiešaný Cyprus vstúpil v roku 2004 do Európskej únie ako celok, ale väčšina medzinárodného spoločenstva uznáva výhradne legitimitu grécko-cyperskej vlády kontrolujúcej južnú časť ostrova.

Viac k témam: medzinárodné vzťahy, mierová dohoda, zjednotenie
Zdroj: Webnoviny.sk – Európska únia je pripravená pomôcť pri obnovení rozhovorov o znovuzjednotení Cypru © SITA Všetky práva vyhradené.

Daj vedieť svojím priateľom

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


*