Exprezident Kazachstanu Nazarbajev poprel správy o úteku z krajiny aj údajnú roztržku s jeho nástupcom

18. januára 2022

18.1.2022 (Webnoviny.sk) – Bývalý prezident Kazachstanu Nursultan Nazarbajev zverejnil v utorok krátke video, v ktorom hovoril o nedávnych násilných protestoch a poprel správy o jeho úteku z krajiny.

Je to po prvý raz, čo sa verejne vyjadril o protestoch, ktoré prerástli v nepokoje.

Vyše dvesto ľudí zomrelo

Nazarbajev, ktorý bol na čele Kazachstanu 29 rokov a aj potom mal vplyvnú pozíciu, tiež poprel, že by medzi ním a jeho nástupcom, prezidentom Kasymom-Žomartom Tokajevom, bola roztržka, ktorá by nepokoje ešte vyostrila.

Protesty vypukli 2. januára pre prudký rast cien skvapalneného plynu, no odrážali aj širšiu nespokojnosť s autoritárskym vedením štátu a rýchlo ich začalo sprevádzať násilie.

O život pri nepokojoch prišlo 227 ľudí, viac ako 4 300 utrpelo zranenia a tisícky osôb zadržali úrady.

Tokajev sa snažil davy upokojiť vyhlásením 180-dňového stropu na ceny pohonných hmôt a odvolaním Nazarbajeva z čela Národnej bezpečnostnej rady, kde pôsobil od odstúpenia v roku 2019.

Medzi elitou nie je konflikt

Niektorí tento krok považovali za pokus ukončiť protekciu bývalého vodcu, čo podnietilo napätie medzi kazašskou vládnucou elitou a ešte viac vyostrilo nepokoje.

„Medzi elitou krajiny nie je žiaden konflikt ani konfrontácia. Klebety v tejto súvislosti sú úplne nepodložené,“ povedal 81-ročný Nazarbajev vo videu.

Zároveň poprel, že by opustil Kazachstan, a podporil Tokajeva pri prevzatí vedenia Národnej bezpečnostnej rady.

„V roku 2019 som odovzdal prezidentskú právomoc Kasymovi-Žomartovi Tokajevovi a odvtedy som dôchodca, momentálne si užívam dôchodok v hlavnom meste Kazachstanu, nikdy som nikam neodišiel. Prezident Kasym-Žomart Tokajev má plnú moc, je predsedom Bezpečnostnej rady,“ vyhlásil.

#aktualizovanespravodajstvo #spravy

Viac k témam: Nepokoje, Protesty
Zdroj: Webnoviny.sk – Exprezident Kazachstanu Nazarbajev poprel správy o úteku z krajiny aj údajnú roztržku s jeho nástupcom © SITA Všetky práva vyhradené.

Daj vedieť svojím priateľom

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


*