Horúca správa: Slovensko mení pravidlá očkovania, kto sa bude po novom očkovať skôr?

4. mája 2021

O zmenách informovalo ministerstvo zdravotníctva prostredníctvom Facebooku.

Na Slovensku oddnes platí zásadná zmena v pravidlách vakcinácie na koronavírus. Takto o ňom informovalo ministerstvo na svojom Facebooku.

OČKOVAŤ SA MÔŽETE UŽ PO 14-TICH DŇOCH OD PREKONANIA COVIDU

Doteraz sme väčšinou uvádzali, že prihlásiť na očkovanie sa môžete až po 90 dňoch od prekonania Covidu. Táto hranica bola stanovená preto, lebo do 90 dní od prekonania Covidu je pravdepodobné, že sú ešte v tele protilátky. V čase, keď bolo vakcín veľmi málo, bolo efektívnejšie prenechať ich tým, ktorí nemajú v tele žiadne protilátky. Dnes sa dostupnosť vakcín výrazne zlepšuje a z hľadiska bezpečnosti je možné sa očkovať už po 14-tich dňoch od prekonania Covidu so symptomatickým priebehom (ak ste posledných 7 dní boli bez príznakov) a už po 7-mich dňoch od prekonania Covidu s asymptomatickým priebehom.

V Španielsku sa po šiestich mesiacoch skončil celoštátny lockdown, v uliciach vypukli oslavy

9.5.2021 (Webnoviny.sk) - Improvizované pouličné oslavy vypukli po polnoci zo soboty na nedeľu v španielskych mestách, keďže v krajine sa skončil šesť mesiacov trvajúci c...

Na základe dostupných klinických štúdií neexistujú dôkazy o bezpečnostných obavách z očkovania osôb, ktoré prekonali Covid-19, alebo majú prítomné protilátky. Ak ste teda nedávno prekonali Covidu, stále platí, že sa nemusíte ponáhľať, ale nemusíte ani striktne čakať tri mesiace. Môžete sa po jednom alebo dvoch týždňoch prihlásiť do Čakárne.

PREČO SA OČKOVAŤ PO PREKONANÍ COVIDU?

Imunitná ochrana po prekonaní Covidu je veľmi individuálna. Nie je jednoznačné, koľko trvá postinfekčná imunitná ochrana a najmä pri ľudoch s miernym priebehom ochorenia nemusí byť táto imunitná ochrana dostatočná.Naopak, imunitná ochrana po očkovaní je oveľa predvídateľnejšia, každý dostane rovnaku dávku vakcíny, ktorá bola vyvinutá tak, aby vytvorila efektívnu úroveň ochrany.

Viac informácií: https://www.ssaki.eu/…/2021/01/INFOLETTER_COVID19_2.pdf

Zahraničný zdroj: https://www.nytimes.com/…/covid-natural-immunity.html…

Daj vedieť svojím priateľom

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


*