Islamský štát sa hlási k zodpovednosti za bombové útoky v Ugande

22. novembra 2021

Kampala, Uganda (CNN) Islamský štát sa prihlásil na zodpovednosť za dva samostatné samovražedné útoky, ktoré v utorok v ugandskom hlavnom meste Kampale zabili troch ľudí a zranili 36 ľudí.

Pri výbuchu zahynuli dvaja civilisti a jeden policajt, ​​povedal novinárom na tlačovej konferencii v meste policajný hovorca Fred Enanga.
Agentúra Amaq News Agency napojená na ISIS o incidente informovala v utorok na svojom kanáli Telegram a uviedla, že traja bojovníci vyrazili s taškami naloženými výbušninami. Dvaja zamierili k ústrednej policajnej stanici v Kampale a tretí k budove parlamentu, kde vybuchli, uviedlo.
Polícia uviedla, že útoky niesli znaky Allied Democratic Forces (ADF), islamistickej povstaleckej skupiny napojenej na ISIS.
Ugandský prezident Yoweri Museveni v utorkovom vyhlásení zvýšil počet zranených z 33 na 36. Traja útočníci podľa neho zomreli pri odpaľovaní bômb a sedem bolo zabitých, keď kládli odpor pri zatýkaní. Celkom bolo zatknutých 81 podozrivých, povedal Museveni.
„Okrem lovu na teroristov pomáha stratégia krajiny bdelosti (bdelosti) minimalizovať škody,“ povedal Museveni.
„Verejnosť by preto mala zachovať ostražitosť pri kontrolách osôb na vstupných miestach do autobusových parkov, hotelov, kostolov, mešít, tržníc,“ dodal.
Dve explózie otriasli centrom mesta do piatich minút od seba. Polícia uviedla, že sledovacie zábery ukázali, ako sa dospelý muž s batohom odpálil o 10:03 miestneho času blízko centrálnej policajnej stanice. Enanga povedal, že útočník zomrel okamžite.
Dvaja ľudia boli potvrdení mŕtvi na mieste prvého výbuchu, zatiaľ čo 17 ďalších utrpelo vážne zranenia, uviedol Enanga vo vyhlásení.
Tri minúty po prvom výbuchu boli vidieť dvaja samovražední atentátnici na motocykloch, ako sa odpálili blízko Raja Chambers a Jubilee Insurance Building pozdĺž centrálnej Kampala Parliament Avenue, povedal Enanga. Obaja atentátnici zomreli a na mieste bolo tiež nájdené telo civilistu, dodal.
Enanga uviedol, že pri dvoch explóziách bolo zranených 33 ľudí; päť z nich je v kritickom stave. Zranenia sú ošetrovaní v národnej nemocnici Mulago National Referral Hospital.
Polícia prenasledovala štvrtého atentátnika, povedal Enanga a dodal, že v jeho dome boli nájdené ďalšie dve bomby, ktoré budú bezpečne odpálené.
Po bombových útokoch policajti a armádni zamestnanci uzavreli ulice okolo miest výbuchu a obmedzili dopravu v meste.
Minulý mesiac výbuch v Kampale zabil najmenej jedného človeka a niekoľko ďalších zranil. Agentúra Reuters uviedla, že k zodpovednosti za výbuch sa prihlásil Islamský štát.

Web: Aktualizované.sk

Zdroj: CNN

Daj vedieť svojím priateľom

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


*