Zdravotníci hovoria, že v hlavnom meste Sudánu bolo zastrelených 10 demonštrantov proti prevratu

22. novembra 2021

(CNN) Desať ľudí bolo v stredu zastrelených bezpečnostnými silami počas demonštrácií proti prevratu v sudánskom hlavnom meste Chartúme, uviedol na Facebooku civilne spojenecký sudánsky ústredný lekársky výbor.

Tisíce demonštrantov pochodovali v uliciach Chartúme a jeho partnerských miest Bahri a Omdurman na protest proti vojenskému prevzatiu minulý mesiac. Stretli sa s nimi bezpečnostné sily, ktoré strieľali živé guľky a slzný plyn po tom, čo bola v ten deň prerušená mobilná komunikácia, povedali svedkovia agentúre Reuters.
„Traja civilisti boli zabití ostrou muníciou bezpečnostných síl počas dnešných protipučových sprievodov v Chartúme… čím sa počet civilistov zabitých silami Junty počas dnešných sprievodov zvýšil na 5,“ uviedol Sudánsky ústredný lekársky výbor na Facebooku. Skupina neskôr oznámila, že ďalších päť ľudí bolo zastrelených, dvoch v Chartúme a troch v Bahri, čím sa celkový počet zvýšil na 10.
Dodalo, že počas prodemokratických protestov bolo zranených 70 demonštrantov.
Podľa agentúry Reuters demonštranti v Chartúme pálili pneumatiky a skandovali: „Ľudia sú silnejší a ústup je nemožný.“
Iní niesli obrázky ľudí zabitých pri predchádzajúcich protestoch a Abdalla Hamdoka, civilného premiéra, ktorý bol počas prevratu umiestnený do domáceho väzenia, s heslom: „Legitimita pochádza z ulice, nie z diel.“
Na sociálnych sieťach kolovali obrázky protestov v iných mestách. Agentúra Reuters uviedla, že na hlavných cestách a križovatkách boli silne rozmiestnené bezpečnostné sily, ktoré podľa svedkov, s ktorými hovorili, zabraňovali zhromaždeniam slzným plynom. Uzavreté boli aj mosty cez rieku Níl.
Jeden z demonštrantov v Bahri povedal agentúre Reuters, že vzduch bol plný slzného plynu a že bezpečnostné sily používajú gumové a ostré projektily.
„Hlavné miesta stretnutia boli úplne obsadené bezpečnostnými zložkami,“ povedal demonštrant, ktorý si prial, aby nebol identifikovaný.
Mobilné internetové služby sú v Sudáne od prevratu pozastavené. To skomplikovalo kampaň protivojenských zhromaždení, štrajkov a občianskej neposlušnosti.
Sudánska kongresová strana, ktorá bola súčasťou vojenskej a civilnej koalície, uviedla, že jeden z jej vodcov bol zatknutý po razii v jeho dome.
V sobotu sa po Sudáne zišli státisíce ľudí na protest proti prevratu. Zdravotníci uviedli, že bezpečnostné sily zabili sedem ľudí.

Web: Aktualizované.sk

Zdroj: CNN

Daj vedieť svojím priateľom

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


*