Každý chce skorý mier, ale treba sa podľa Stoltenberga pripraviť na dlhú vojnu

17. septembra 2023

17.9.2023 (SITA.sk) – Generálny tajomník Severoatlantickej aliancie Jens Stoltenberg neočakáva, že vojna na Ukrajine sa skončí rýchlo. Povedal to v rozhovore pre médiá nemeckej skupiny Funke.

Dlhšie ako sa očakávalo

„Väčšina vojen trvala dlhšie, ako sa očakávalo, keď sa začali,“ uviedol Stoltenberg. „Preto sa musíme pripraviť na dlhú vojnu na Ukrajine,“ dodal. Informuje o tom web Kyiv Independent.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Šéf NATO ďalej povedal, že hoci každý chce „skorý mier“, je potrebné pochopiť, že ak Ukrajinci a prezident Volodymyr Zelenskyj „zastavia boj, krajina prestane existovať“.

Stiahnutie armády z Ukrajiny

Najjednoduchším spôsobom ukončenia vojny by podľa neho bolo rozhodnutie ruského vodcu Vladimira Putina stiahnuť armádu z Ukrajiny.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine v septembri 2023 (fotografie)

Stoltenberg v rozhovore tiež konštatoval, že „niet pochýb“, že Ukrajina sa nakoniec stane členom NATO. „Na summite NATO vo Vilniuse sa Ukrajina priblížila k aliancii. Keď sa táto vojna skončí, budú potrebné bezpečnostné záruky pre Ukrajinu. Inak by sa história mohla opakovať,“ poznamenal.

Viac k témam: Generálny tajomník NATO, rusko-ukrajinský konflikt, Ruský prezident, Ukrajinský prezident
Zdroj: SITA.sk – Každý chce skorý mier, ale treba sa podľa Stoltenberga pripraviť na dlhú vojnu © SITA Všetky práva vyhradené.

Daj vedieť svojím priateľom

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


*