Korčok a Naď privítali vyhlásenie prezidentky k obrannej dohode s USA, rešpektujú aj doložku

20. januára 2022

20.1.2022 (Webnoviny.sk) – Vyhlásenie prezidentky SR Zuzany Čaputovej k dohode o obrannej spolupráci s USA odráža jej konzistentný postoj k otázkam obrany a bezpečnosti Slovenska, spojencom SR a k miestu, kde táto krajina v medzinárodných vzťahoch patrí.

Vyhlásenie reaguje na dôležité otázky

Uviedol to minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok (nom. SaS) vo svojom stanovisku, ktoré poskytol komunikačný odbor ministerstva. Aj minister obrany SR Jaroslav Naď (OĽaNO) privítal prezidentkinu podporu dohody a označil ju za zodpovedné stanovisko. V prípade, že ho prezidentka poverí ako splnomocnenca je pripravený ísť podpísať zmluvu a urobiť tak zo Slovenska 24. členskú krajinu NATO, ktorá bude mať takúto zmluvu podpísanú s USA.

Jej interpretačné vyhlásenie reaguje na dôležité otázky, ktoré zaznievajú vo verejnej a politickej diskusii o tejto dohode a potvrdzuje, že tento dokument nepredstavuje narušenie suverenity a plne rešpektuje procesy dané Ústavou SR pri schvaľovaní vstupu a pobytu cudzích vojsk na našom území,“ zhodnotil Korčok.

Posilnenie bezpečnosti a obrany štátu

Zopakoval, že celé ich úsilie v súvislosti s touto dohodou má jeden jediný cieľ, a tým je posilnenie bezpečnosti a obrany štátu, ako aj schopnosť plniť spojenecké záväzky a vzájomné bezpečnostné záruky.

Naď vo svojom videostanovisku zdôraznil, že je stotožnený s interpretačnou doložkou, ako ju navrhla prezidentka. „Zároveň potvrdzujem, že na základe tejto zmluvy nebude žiadna americká základňa, nebudú žiadne jadrové zbrane a nebude nijakým spôsobom spochybňovaná suverenita Slovenskej republiky,“ uzavrel.

Viac k témam: obranná dohoda USA a Slovenska
Zdroj: Webnoviny.sk – Korčok a Naď privítali vyhlásenie prezidentky k obrannej dohode s USA, rešpektujú aj doložku © SITA Všetky práva vyhradené.

Daj vedieť svojím priateľom

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


*