Mikas Slovákom: Na Veľkú noc návštevy len vonku, respirátory aj po ceste za rodinou a testovať! Aké opatrenia máme dodržiavať?

13. apríla 2022

Aké protipandemické opatrenia máme podľa hlavného hygienika Jána Mikasa dodržiavať počas týchto veľkonočných sviatkov?

Počas veľkonočných sviatkov netreba zabúdať na nosenie respirátora v interiéroch, na zhromaždeniach či počas bohoslužieb. Pred stretnutím s osobami náchylnými na infekcie je vhodné vyhnúť sa rizikovým miestam. Uviedol to hlavný hygienik SR Ján Mikas v odporúčaní pred veľkonočnými sviatkami. TASR informovala hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR Daša Račková.

„Situácia v krajine sa postupne ďalej zlepšuje a značná časť obyvateľstva medzičasom využila možnosť chrániť sa vakcínou proti COVID-19, prípadne už absolvovali aj posilňujúcu dávku očkovania, čím si zvýšili mieru ochrany pred infekciou,“ uviedol. Zdôraznil, že to neznamená, že ochorenie COVID-19 už pre našu spoločnosť nepredstavuje žiadnu hrozbu. Najmä nezaočkované osoby podľa neho riskujú, že ak budú neopatrné, vyžiada si ich zdravotný stav hospitalizáciu.

Treba preto dodržiavať viaceré protiepidemické pravidlá, napríklad nosenie respirátora v interiéroch, na ľudnatých miestach, zhromaždeniach, pracovných stretnutiach v období pred návštevou rodiny alebo počas bohoslužieb. „Respirátor noste dôsledne aj pri presune za rodinou na sviatky vo verejnej hromadnej doprave, ako sú autobusy či vlaky,“ doplnil Mikas.

Pred stretnutím s osobami vo vyššom veku, chronicky chorými, tehotnými ženami či inými osobami náchylnými na infekcie je podľa hlavného hygienika dôležité vyhnúť sa rizikovým miestam. „Zvlášť takým, kde väčší počet ľudí trávi dlhší čas bez respirátorov,“ skonštatoval s tým, že pred návštevou je vhodné sa otestovať aspoň samotestom.

Odporučil tiež stretávanie sa v exteriéri. „Počas návštev a voľnočasových aktivít využite príležitosť byť v exteriéri. Ak vám to počasie či situácia nedovoľuje, často vetrajte a zabezpečte, že nebudete spolu sedieť vo vydýchanom vzduchu,“ dodal.

Daj vedieť svojím priateľom

8 komentárov na “Mikas Slovákom: Na Veľkú noc návštevy len vonku, respirátory aj po ceste za rodinou a testovať! Aké opatrenia máme dodržiavať?

 • Ida píše:

  My tu nosíme dva roky ruska, respirátory, testujeme sa, ockujeme a zrazu prídu z Ukrajiny bez rusok, bez očkovania, testovania a kto to rieši….

 • Tomáš píše:

  Slovák Mikasovy : ,, Choď do riti. “ ?

 • Sveťo píše:

  aký ochranný účinok má respirátor, keď denne ochorie 7-10 000 ľudí? ŽIADNY, v iných krajinách sa už na takúto ochranu vy….i

 • Bingo píše:

  Naser si….bravcova gebula… pevne verim ze raz budes sudeny a odsudeny!!!

 • Adam píše:

  Respirator uz davno nepouzivam. Je mi v nom fyzicky spatne, nemozem dychat , aj tak ich min 70% ludi nosi pod nosom. Naco by riesili respiratory ked na vlade behaju bez.

 • periscop píše:

  Kokotia gebula čo si žije kovidom. Už sa strať v pekle dement a ľuďom daj svatý pokoj !

 • Tereza matka píše:

  Niečo strašné co s tým ešte strašia to co už robia ešte nestačí dúfam ze ich už nikto nebude voliť koľko nevinných ľudí muselo umriet

 • Roman píše:

  Už by ste mali prestať zo zastrašovaním a obmedzovaní ľudí ste úplne trápny hlavne že vy sa pohybujete všade bez respiratorov

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


*