Náhlik zloží sľub a v parlamente nahradí Kaliňáka, poslanci budú rozhodovať o Matovičovi aj sudcoch

29. januára 2019

BRATISLAVA 29. januára (WebNoviny.sk) – Poslanci Národnej rady SR sa v novom roku prvýkrát stretnú na schôdzi v utorok 29. januára o 13:00. Do programu rokovania 40. schôdze je zaradených doposiaľ 80 bodov programu.

V úvode rokovania zloží sľub poslanca Peter Náhlik (Smer-SD), ktorý nahradí Roberta Kaliňáka, ktorý sa na konci minulého roka vzdal postu zákonodarcu.

Poslanci opätovne prerokujú novelu zákona o hazardných hrách, ktorú prezident SR Andrej Kiska nepodpísal. Poslancom navrhol, aby zákon pri opätovnom prerokovaní neschválili ako celok. Svoje rozhodnutie nepodpísať nový zákon s rozsiahlymi zmenami v systéme hazardných hier opiera o viacero výhrad týkajúcich sa najmä ochrany hráčov pred negatívnymi dôsledkami hazardu. Prezidentovi sa však nepozdávajú ani úpravy kompetencií samospráv v oblasti hazardných hier.

Voľba ústavných sudcov

Poslanci sa budú venovať návrhu na voľbu kandidátov na sudcov Ústavného súdu Slovenskej republiky. Rokovanie o tomto bode je naplánované na stredu 30. januára a hlasovanie sa uskutoční vo štvrtok 31. januára 2019 o 17:00.

Kandidátov na ústavných sudcov členovia ústavnoprávneho výboru ako aj dvaja zástupcovia prezidenta SR vypočuli počas troch dní minulého týždňa.

Nominovaní sú Daniela Švecová, Peter Kresák, Monika Jankovská, Edita Pfundtner, Ján Šikuta, Ján Štiavnický, Eva Kováčechová, Robert Šorl, Libor Duľa, Martina Jánošíková, Soňa Mesiarkinová, Marek Tomašovič, Dagmar Fillová, Pavol Malich, Peter Molnár, Martin Vernarský, Ladislav Duditš a Marián Sluk. Tiež Michal Matulník, Peter Straka, Radoslav Procházka, Boris Gerbery, Ľuboš Szigeti, Zuzana Pitoňáková, Ján Drgonec, Michal Truban a Radovan Hrádek, Anton Dulak, Eva Fulcová, Karol Kovács, Miloš Maďar, Juraj Sopoliga, Ivan Fiačan, Michal Ďuriš, Lucia Kurilovská, Martin Javorček, Kajetán Kičura, Štefan Kseňák, Peter Melicher a Robert Fico.

Kým predstavitelia koaličných strán presadzujú tajnú voľbu, opozícia a mimovládne organizácie žiadajú verejnú voľbu.

Zmena zákona pre brexit

Na programe zasadnutia je aj návrh vlády na skrátené legislatívne konanie o vládnom návrhu zákona, ktorým sa dopĺňa zákon o podmienkach výkonu volebného práva. Ak Spojené kráľovstvo bude na začiatku volebného obdobia do európskeho parlamentu 2019 – 2024 členom Európskej únie, jeden zo 14 slovenských europoslancov sa dočasne neujme funkcie.

Ako sa ďalej uvádza v navrhovanej novele zákona o podmienkach výkonu volebného práva z dielne ministerstva vnútra, ktorú odobrila vláda, pôjde o kandidáta tej politickej strany alebo koalície, ktorá „vykázala najmenší zostatok delenia“. „Pri rovnakom zostatku delenia neujme sa funkcie zvolený kandidát tej politickej strany alebo koalície, ktorá získala menší počet hlasov. Ak je počet platných hlasov rovnaký, rozhodne žreb,“ uvádza sa v dokumente.

Kandidát sa ujme funkcie až potom, ako vystúpenie Spojeného kráľovstva z Európskej únie nadobudne právnu účinnosť. Návrh zákona je podľa rezortu vnútra reakciou na mimoriadnu situáciu súvisiacu s možným predlžovaním sa termínu odchodu Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska z Európskej únie, ako aj na skutočnosť, že poslanci Dolnej snemovne britského parlamentu neschválili v utorok 15. januára predbežnú dohodu o vystúpení Británie z Európskej únie.

Mimoriadna schôdza o Dankovi

Poslanci NR SR sa na nadchádzajúcej schôdzi budú zaoberať aj návrhom Výboru NR SR pre nezlučiteľnosť funkcií na odobratie mandátu poslanca parlamentu Igorovi Matovičovi. Za zbavenie mandátu musí hlasovať ústavná väčšina, teda 90 poslancov národnej rady.

Okrem spomínaných bodov programu poslanci prerokujú vládne aj poslanecké návrhy zákonov. Rovnako sa budú zaoberať návrhom na voľbu člena Rady pre štátnu službu, návrhom na voľbu členov Rady Rozhlasu a televízie Slovenska, návrhom na voľbu členov Správnej rady Tlačovej agentúry Slovenskej republiky, a tiež aj návrhom na voľbu člena Správnej rady Ústavu pamäti národa.

Riadna schôdza bude prerušená pre mimoriadnu schôdzu. Opozícia totiž v piatok odovzdala podpisy pod návrh na zvolanie mimoriadnej schôdze Národnej rady SR s cieľom odvolať predsedu parlamentu Andreja Danka. Ten má teraz sedem pracovných dní na to, aby schôdzu zvolal. Dôvodom odvolania Danka z postu je podľa opozičných poslancov jeho rigorózna práca.

Viac k témam: Národná rada SR, OĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti, predseda Národnej rady SR (NR SR), Smer-SD, SNS Slovenská národná strana, voľba ústavných sudcov
Zdroj: Webnoviny.sk – Náhlik zloží sľub a v parlamente nahradí Kaliňáka, poslanci budú rozhodovať o Matovičovi aj sudcoch © SITA Všetky práva vyhradené.

Daj vedieť svojím priateľom

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


*