Pozostatky diktátora Francisca Franca premiestnia, španielska vláda už stanovila termín

15. marca 2019

MADRID 15. marca (WebNoviny.sk) – Španielska socialistická vláda stanovila termín premiestnenia pozostatkov generála Francisca Franca z kontroverzného mauzólea pri Madride na 10. júna.

Plány zastavil odpor príbuzných

Premiér Pedro Sánchez prisľúbil exhumáciu Francovho tela a jeho presunutie do jednoduchšieho hrobu na verejnom cintoríne Mingorrubio v španielskej metropole do konca roka 2018.

Tieto plány však narazili na odpor Francových príbuzných. Najvyšší súd má v ich prípade rozhodnúť už v nadchádzajúcich dňoch.

Pochovali ho v mauzóleu

Franca pochovali v roku 1975 v mauzóleu v Údolí padlých, ktoré prikázal postaviť 50 kilometrov severozápadne od hlavného mesta.

Aš-Šabáb zaútočil na vládnu budovu v Mogadiše, vo vnútri uväznil desiatky ľudí

MOGADIŠO 23. marca (WebNoviny.sk) - Päť strelcov vniklo do vládnej budovy v somálskom Mogadišu po tom, ako pri bráne vybuchlo auto so samovražedným útočníkom. Informuje o...

Minulý rok nová španielska stredoľavá vláda schválila novelu zákona z roku 2007, ktorá má umožniť jeho exhumáciu.

Odstránenie diktátorových pozostatkov z Údolia padlých by bolo veľkou udalosťou v Španielsku, kde sa stále nezahojili sociálne a politické rany z občianskej vojny z rokov 1936 – 1939.

Zdroj: Webnoviny.sk – Pozostatky diktátora Francisca Franca premiestnia, španielska vláda už stanovila termín © SITA Všetky práva vyhradené.

Daj vedieť svojím priateľom

sitelement

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


*