Prešovský kraj zvýšil platy vodičov v prímestskej doprave, mesačne si prilepšia o desiatky eur

29. januára 2019

PREŠOV 29. januára (WebNoviny.sk) – Vodiči prímestskej autobusovej dopravy si v novom roku prilepšia. Ich mzdy sa zvýšia v priemere o 105 eur v hrubom.

Po navýšení tak bude priemerná hrubá mzda vodiča v rámci všetkých dopravcov prímestskej autobusovej dopravy v kraji predstavovať 1 067 eur mesačne.

Vyčlenili viac ako milión eur

Ako na utorkovom stretnutí s novinármi informoval predseda Prešovského samosprávneho kraja Milan Majerský, navýšenie miezd s účinnosťou od 1. januára tohto roka sa dotýka štyroch dopravcov v Prešovskom kraji, a to konkrétne vodičov SAD Prešov, SAD Humenné, SAD Poprad a Bus Karpaty.

Po vzájomnej dohode samosprávy s dopravcami došlo k zvýšeniu ekonomicky oprávnených nákladov (EON) o 0,04 eura na kilometer v položke mzdy.

Zvýšenie EON pre SAD Prešov predstavuje finančný dopad na tohtoročný rozpočet kraja vo výške viac ako 389-tisíc eur, pre SAD Humenné 384-tisíc eur, pre SAD Poprad vyše 291-tisíc eur a Bus Karpaty viac ako 63-tisíc eur. Krajská samospráva tak vyčlenila na platy vodičov v prímestskej autobusovej doprave vyše 1,1 milióna eur.

Platy zvýšili aj vlani

Keď chceme, aby nám naši obyvatelia neodchádzali za prácou do zahraničia, musíme im dať prácu s adekvátnym ohodnotením. Chceme, aby otcovia zostávali doma so svojimi rodinami, preto je v našom záujme pokračovať v trende zvyšovania platov. Hrubý príjem vodiča 1 067 eur je myslím si suma, ktorá umožní oveľa jednoduchšie fungovať v tomto kraji,“ povedal Majerský.

Vlani zvýšil kraj priemernú mesačnú mzdu vodičov približne o osem percent. Zo svojho rozpočtu tak vyčlenil 635-tisíc eur.

Priemerná hrubá mesačná mzda vodiča za rok 2018 bola v SAD Prešov 1 046 eur, v SAD Humenné 906 eur, v SAD Poprad 925 eur a v Bus Karpaty 972 eur. Priemerná hrubá mzda vodiča v rámci všetkých SAD-iek za minulý rok tak bola 962 eur mesačne.

Viac k témam: platy, PSK Prešovský samosprávny kraj, vodič autobusu
Zdroj: Webnoviny.sk – Prešovský kraj zvýšil platy vodičov v prímestskej doprave, mesačne si prilepšia o desiatky eur © SITA Všetky práva vyhradené.

Daj vedieť svojím priateľom

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


*