Fico zatiaľ nedoručil výboru nové dokumenty, ktoré by potvrdzovali jeho 15-ročnú právnickú prax

29. januára 2019

BRATISLAVA 29. januára (WebNoviny.sk) – Expremiér Robert Fico (Smer-SD) zatiaľ nedoručil Ústavnoprávnemu výboru Národnej rady SR nové dokumenty, ktoré by preukazovali jeho 15-ročnú právnickú prax.

Hlasovanie skončilo nerozhodne 6:6

Uviedol to na utorňajšom zasadnutí predseda parlamentného výboru Róbert Madej (Smer-SD), ktorý zároveň otázky opozičných poslancov označil za politizovanie procesu výberu nových ústavných sudcov. Národná rada SR pritom mala o 40 kandidátoch hlasovať už najbližší štvrtok.

V súčasnosti v ústavnoprávnom výbore nie je väčšina koaličných poslancov. Aj preto sa hlasovanie o praxi Roberta Fica ešte v piatok 25. januára skončilo nerozhodne v pomere šesť ku šiestim. Zvyšných 39 kandidátov splnilo zákonné predpoklady.

„Nemám vedomosť o tom, že by výbor dostal nejaké nové dokumenty,“ odpovedal Madej na otázku opozičného poslanca Ondreja Dostála (SaS) či už Robert Fico doručil potrebné dokumenty.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vypočúvanie kandidátov na sudcov Ústavného súdu SR

Danko chce rozhodnutie výboru

Ficovi podľa medializovaných informácií chýba 15 mesiacov do potrebných 15 rokov praxe v právnickom povolaní. Predseda Národnej rady SR Andrej Danko (SNS) prostredníctvom médií požiadal výbor, aby rozhodol o Ficovej kandidatúre.

Danko zatiaľ výboru neadresoval svoju výzvu písomne. Národná rada SR má za úlohu zvoliť 18 kandidátov na post ústavných sudcov, z ktorých následne prezident vymenuje polovicu.

O post na Ústavnom súde SR sa uchádzajú elitní sudcovia, prokurátori, notári, advokáti, exekútori či poslanci. Výbor vypočúval kandidátov tri pracovné dni.

O remíze pri Ficovom mene rozhodol svojou neúčasťou na hlasovaní Kresák, ktorý sa navyše plánuje vzdať svojho mandátu vo výbore. Nie je zatiaľ známe, kto by ho mal nahradiť.

Viac k témam: Národná rada SR, predseda Národnej rady SR (NR SR), Ústavnoprávny výbor Národnej rady SR, Ústavný súd SR, voľba ústavných sudcov
Zdroj: Webnoviny.sk – Fico zatiaľ nedoručil výboru nové dokumenty, ktoré by potvrdzovali jeho 15-ročnú právnickú prax © SITA Všetky práva vyhradené.

Daj vedieť svojím priateľom

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


*